Thoresby Leaf Kick 2021 Results

Results

Auto-triggered Finish line photos here.

Visit the Race Organiser’s Web Site.

Thoresby 2021 all results

Event EventId Pos Gender Pos Gender Categ Pos Category First name Last name Race num Club Time Pace
10k Cani 110 1 1 Female 1 35-39 Louise Mitchell 1 Team Robbo 00:33:01 3:18 min/km
10k Nordic 210 1 1 Male 1 U40 Oliver Williams 232 01:22:37 8:15 min/km
10k 10 1 1 Male 1 U40 Paul Samways 62 00:40:42 4:04 min/km
10 mile Nordic 216 1 1 Male 1 50-54 Sunil Mukerjea 405 East Yorkshire Nordic Walking 02:38:50 12:07 min/m
Half mara Cani 121 1 1 Male 1 U40 Robert Lindsay 502 Newark Ac 01:22:41 6:18 min/km
10 mile Cani 116 1 1 Female 1 40-44 Katy Smith 19 Beds/Herts 01:20:04 8:00 min/m
5k Cani 105 1 1 Female 1 U35 Naomi Cook 22 00:17:21 3:28 min/km
10 mile 16 1 1 Male 1 40-44 Marlon Dunkley 304 Rushcliffe AC 01:00:33 6:03 min/m
Half mara 21 1 1 Male 1 U40 Luke Pearson 517 01:26:45 6:37 min/m
5k 5 1 1 Male 1 U18 Cortez Reilly 630 Barton and District AC 00:20:04 4:00 min/km
5k Nordic 205 1 1 Female 1 65-69 Carol Williams 702 00:54:33 10:54 min/km
Half mara Cani 121 2 2 Male 1 45-49 Nichollas Maidment 805 01:44:15 7:57 min/km
5k 5 2 2 Male 1 45-49 Wayne Lowe 632 Sutton in Ashfield Harriers & AC 00:20:13 4:02 min/km
5k Cani 105 2 1 Male 1 40-44 Jim Gunstone 665 Derby Mercury Racing Club 00:21:36 4:19 min/km
10 mile 16 2 2 Male 1 50-54 Anthony Cork 417 Notfast RC 01:10:26 7:02 min/m
10k 10 2 2 Male 2 U40 Oliver Eatough 63 00:41:11 4:07 min/km
10k Nordic 210 2 2 Male 1 70-74 Ian Lawrence 202 01:27:12 8:43 min/km
10 mile Cani 116 2 2 Female 1 U35 Hannah Jones 309 01:23:30 8:21 min/m
Half mara 21 2 2 Male 1 50-54 Craig Lynam 506 01:29:15 6:48 min/m
10 mile Nordic 216 2 1 Female 1 60-64 Jenny Mackenzie 407 02:52:36 13:10 min/m
10k Cani 110 2 2 Female 1 50-54 Elaine Sherwin 2 00:38:10 3:49 min/km
10k Nordic 210 3 3 Male 1 65-69 Barry Williams 231 Newark Nordics 01:30:15 9:01 min/km
10k Cani 110 3 3 Female 2 35-39 Natasha White 3 Northbrook AC 00:39:55 3:59 min/km
10 mile Nordic 216 3 2 Female 1 50-54 Louise Mukerjea 406 East Yorkshire Nordic Walking 02:52:36 13:10 min/m
10 mile Cani 116 3 3 Female 2 40-44 Kat Wisniewski 301 Bassetlaw Triathlon Club 01:25:55 8:35 min/m
Half mara 21 3 3 Male 2 U40 Steven Rice 520 Southwell RC 01:29:21 6:49 min/m
Half mara Cani 121 3 3 Male 1 50-54 Russell Cartwright 504 01:50:00 8:23 min/km
10k 10 3 3 Male 3 U40 Richard Beastall 64 00:41:41 4:10 min/km
10 mile 16 3 3 Male 2 50-54 David Haynes 311 Notfast RC 01:10:37 7:03 min/m
5k Cani 105 3 2 Male 1 55-59 Eddie Murphy 601 00:22:05 4:25 min/km
5k 5 3 1 Female 1 U18 Hannah Noble 633 Retford AC 00:21:52 4:22 min/km
5k Cani 105 4 2 Female 2 U35 Beth Elliot 666 North Derbyshire Running Club 00:22:22 4:28 min/km
5k 5 4 3 Male 1 55-59 Paul Castledine 634 Sutton-in-Ashfield Harriers 00:22:01 4:24 min/km
Half mara 21 4 4 Male 3 U40 Anthony Gorman 522 Southwell Running Club 01:29:21 6:49 min/m
Half mara Cani 121 4 4 Male 2 50-54 Neil Towns 596 Peterborough Paws 01:56:08 8:52 min/km
10 mile 16 4 4 Male 1 45-49 Adam Watford 420 01:10:49 7:04 min/m
10k Nordic 210 4 1 Female 1 55-59 Fiona Wrisberg 204 Boston Community Runners 01:40:37 10:03 min/km
10k 10 4 4 Male 4 U40 Mark Fielding 255 Retford AC 00:43:52 4:23 min/km
10k Cani 110 4 4 Female 1 U35 Naomi Cook 4 00:42:24 4:14 min/km
10k Nordic 210 5 2 Female 2 55-59 Trudie Jones 203 01:40:39 10:03 min/km
10 mile 16 5 5 Male 2 40-44 Paul Mason 305 Wigan & District H & AC 01:10:57 7:05 min/m
Half mara Cani 121 5 1 Female 1 40-44 Louise Mangnall 512 02:01:31 9:16 min/km
Half mara 21 5 5 Male 1 40-44 Darren Kirman 519 01:30:34 6:54 min/m
10k Cani 110 5 5 Female 1 45-49 Joanne Biltcliffe 6 00:45:46 4:34 min/km
10k 10 5 1 Female 1 55-59 Helen Burrell 257 Redhill Road Runners 00:44:58 4:29 min/km
5k 5 5 4 Male 2 U18 Michael Grace 635 00:24:17 4:51 min/km
5k Cani 105 5 3 Female 3 U35 Katie Davill 604 Canicross Lincolnshire 00:23:20 4:40 min/km
5k Cani 105 6 3 Male 1 U40 Ben Brown 603 Canicross Doncaster 00:23:22 4:40 min/km
5k 5 6 2 Female 1 50-54 Jenny Reeves 641 00:26:29 5:17 min/km
10k 10 6 5 Male 1 55-59 Gerry Hyde 66 Grantham Running Club 00:45:01 4:30 min/km
10 mile 16 6 6 Male 1 55-59 Martyn Clarke 421 01:14:08 7:24 min/m
10k Nordic 210 6 3 Female 1 45-49 Jenny Todd 205 01:47:56 10:47 min/km
Half mara 21 6 6 Male 2 40-44 Christopher Hicks 518 Beeston AC 01:33:16 7:07 min/m
10k Cani 110 6 1 Male 1 U40 Tom Walker 226 00:46:15 4:37 min/km
Half mara Cani 121 6 5 Male 1 60-64 Ian Looker 510 02:04:49 9:31 min/km
Half mara Cani 121 7 2 Female 2 40-44 Helen Bliss 514 02:14:21 10:15 min/km
10 mile 16 7 1 Female 1 U35 Frances Clark 320 01:14:15 7:25 min/m
10k Cani 110 7 2 Male 1 50-54 Andrew Short 206 00:46:20 4:38 min/km
Half mara 21 7 7 Male 3 40-44 Ian Mcbride 526 01:34:18 7:12 min/m
10k 10 7 6 Male 1 40-44 Dean Scoffins 247 Belvoir Tri Club 00:45:32 4:33 min/km
5k Cani 105 7 4 Female 1 35-39 Gemma Pipes 629 00:23:23 4:40 min/km
5k 5 7 3 Female 1 35-39 Natalie Matthewman 636 00:27:05 5:25 min/km
5k 5 8 5 Male 3 U18 Cody Taylor 650 00:29:25 5:53 min/km
5k Cani 105 8 5 Female 1 45-49 Liz Majewski 612 00:24:22 4:52 min/km
Half mara 21 8 8 Male 4 U40 Sam Prior 808 Mansfield Harriers 01:38:27 7:31 min/m
10 mile 16 8 7 Male 1 U40 Ryan Stocks 306 Kimberley & District Striders 01:14:34 7:27 min/m
Half mara Cani 121 8 3 Female 1 U35 Maddie Hartley 513 Leeds Canicross 02:14:58 10:18 min/km
10k Cani 110 8 3 Male 1 60-64 Fraser Stewart 8 00:46:47 4:40 min/km
10k 10 8 7 Male 5 U40 Chris Masters 246 Belvoir Tri Club 00:47:32 4:45 min/km
10 mile 16 9 8 Male 2 45-49 Rizni Marzook 308 01:15:50 7:35 min/m
10k 10 9 8 Male 6 U40 David Matthewman 72 00:49:06 4:54 min/km
10k Cani 110 9 6 Female 2 45-49 Alison Parsons 237 Ilkeston running club 00:47:32 4:45 min/km
Half mara Cani 121 9 6 Male 3 50-54 Adrian Stewart 501 Harborough AC 02:22:28 10:52 min/km
Half mara 21 9 1 Female 1 50-54 Paula Downing 802 Mablethorpe Running Club 01:38:51 7:32 min/m
5k Cani 105 9 6 Female 4 U35 Stacey Emery 609 00:24:28 4:53 min/km
5k 5 9 6 Male 1 50-54 Gary Love 643 00:29:57 5:59 min/km
5k Cani 105 10 4 Male 1 50-54 Martyn Gammidge 696 00:24:54 4:58 min/km
5k 5 10 4 Female 1 45-49 Pamela Williams 701 00:30:48 6:09 min/km
Half mara 21 10 9 Male 1 55-59 Chris Pattison 523 Derbyshire Dynamos 01:38:58 7:33 min/m
10k 10 10 9 Male 1 50-54 Mark Robertson 73 Lonely Goat RC 00:49:08 4:54 min/km
Half mara Cani 121 10 4 Female 1 50-54 Suzanne Orr 511 Peterborough Paws 02:33:25 11:42 min/km
10 mile 16 10 9 Male 3 40-44 Jonathan Berrick 341 01:17:44 7:46 min/m
10k Cani 110 10 7 Female 2 U35 Lisa Taylor 227 Doncaster Canicross 00:48:56 4:53 min/km
10 mile 16 11 10 Male 3 50-54 Dave Kenyon 307 SADRC 01:22:42 8:16 min/m
Half mara Cani 121 11 5 Female 2 U35 Lauren Burns 516 02:42:06 12:22 min/km
10k Cani 110 11 8 Female 3 35-39 Francia Santos 7 00:49:13 4:55 min/km
Half mara 21 11 10 Male 5 U40 Ben Graney 505 01:40:25 7:39 min/m
10k 10 11 10 Male 2 40-44 James Hooley 79 Mountain goats 00:49:38 4:57 min/km
5k 5 11 7 Male 1 U40 Mark Andrew 647 00:31:13 6:14 min/km
5k Cani 105 11 7 Female 2 35-39 Claire Giles 606 Canicross Lincolnshire & BTC 00:25:55 5:11 min/km
5k Cani 105 12 5 Male 2 U40 Darren Hunt 700 00:26:27 5:17 min/km
10k 10 12 2 Female 1 U35 Jazz Stening 242 00:49:39 4:57 min/km
10k Cani 110 12 4 Male 2 50-54 Jason Holmes 267 00:50:27 5:02 min/km
Half mara 21 12 11 Male 1 45-49 Rob Edwards 537 Derby Triathlon Club 01:40:30 7:40 min/m
5k 5 12 8 Male 2 50-54 James Orlandich 325 00:31:34 6:18 min/km
10 mile 16 12 11 Male 4 40-44 Chris Squire 319 01:22:57 8:17 min/m
Half mara Cani 121 12 7 Male 2 60-64 Iain Burns 577 02:44:09 12:32 min/km
10k Cani 110 13 9 Female 2 50-54 Michele Thompson 252 00:50:27 5:02 min/km
Half mara 21 13 12 Male 2 45-49 Peter Corr 531 Wrekin Road Runners 01:40:43 7:41 min/m
10k 10 13 11 Male 2 50-54 Mark Angeloni 37 Belvoir Tri Club 00:49:44 4:58 min/km
Half mara Cani 121 13 6 Female 1 35-39 Sarah Moran 509 02:54:18 13:18 min/km
10 mile 16 13 12 Male 2 55-59 Tim Osborne 330 Nettleham Trotters 01:26:17 8:37 min/m
5k 5 13 5 Female 1 40-44 Kirsty Sanders 648 Sutton in Ashfield Harriers & AC 00:32:17 6:27 min/km
5k Cani 105 13 8 Female 5 U35 Aimee Deveaux 704 00:26:34 5:18 min/km
5k Cani 105 14 9 Female 3 35-39 Sara Bowler 605 00:28:39 5:43 min/km
5k 5 14 6 Female 2 40-44 Eleanor Robinson 816 00:32:25 6:29 min/km
10k Cani 110 14 10 Female 1 40-44 Clare Parnell 14 00:50:34 5:03 min/km
10k 10 14 12 Male 3 40-44 Robert Shepherd 240 00:49:46 4:58 min/km
10 mile 16 14 2 Female 1 40-44 Miriam Daniels 328 Berkshire Trail Runners 01:26:31 8:39 min/m
Half mara 21 14 13 Male 3 45-49 Abdul Siddiqi 595 01:41:09 7:43 min/m
10k 10 15 3 Female 2 55-59 Kathy Robinson 233 00:49:50 4:59 min/km
Half mara 21 15 14 Male 4 40-44 Damian Byrne 521 01:42:46 7:50 min/m
10k Cani 110 15 11 Female 3 45-49 Randip Hume 13 00:50:35 5:03 min/km
5k 5 15 7 Female 2 50-54 Tracey Brown 659 00:32:35 6:31 min/km
10 mile 16 15 13 Male 3 45-49 Rob Pearce 815 Sutton in Ashfield Harriers & AC 01:28:52 8:53 min/m
5k Cani 105 15 10 Female 1 55-59 Julie Kondor 610 00:29:41 5:56 min/km
5k Cani 105 16 11 Female 2 45-49 Rebecca Murphy 622 00:30:08 6:01 min/km
5k 5 16 8 Female 3 40-44 Emma Marshall 695 00:32:51 6:34 min/km
Half mara 21 16 2 Female 1 40-44 Emma Stevenson 528 01:42:47 7:50 min/m
10k Cani 110 16 12 Female 4 35-39 Zoe Hatton 264 00:50:43 5:04 min/km
10 mile 16 16 14 Male 4 45-49 Ian Straughan 331 Calimero Running Club 01:29:23 8:56 min/m
10k 10 16 13 Male 7 U40 Thomas Green 65 00:49:58 4:59 min/km
10 mile 16 17 3 Female 2 40-44 Gemma Grisewood 338 01:29:24 8:56 min/m
10k Cani 110 17 13 Female 4 45-49 Helen Hogg 11 BADAC and Dog and Running Company 00:50:51 5:05 min/km
10k 10 17 14 Male 2 55-59 Mark Nind 80 Hurricane Striders 00:50:01 5:00 min/km
Half mara 21 17 15 Male 5 40-44 Paul Timms 807 Mountain goats 01:47:57 8:14 min/m
5k Cani 105 17 12 Female 1 40-44 April Spencer 618 00:30:50 6:10 min/km
5k 5 17 9 Female 1 65-69 Morag Whitworth 649 00:34:06 6:49 min/km
5k Cani 105 18 13 Female 6 U35 Abigail Buckland 620 00:30:53 6:10 min/km
5k 5 18 10 Female 2 45-49 Emma Grundy 653 00:35:09 7:01 min/km
10k Cani 110 18 5 Male 2 U40 Danny Morris 638 00:51:57 5:11 min/km
10 mile 16 18 4 Female 1 35-39 Ann Bevis 316 01:29:25 8:56 min/m
Half mara 21 18 3 Female 1 35-39 Alice Forward 529 01:49:53 8:23 min/m
10k 10 18 15 Male 8 U40 Josh Delahay 89 Rushcliffe AC 00:50:17 5:01 min/km
10k 10 19 16 Male 3 55-59 Robert Pask 75 00:50:21 5:02 min/km
Half mara 21 19 4 Female 2 50-54 Vic Jackson 553 01:51:35 8:31 min/m
10 mile 16 19 5 Female 3 40-44 Damaris Daniels 336 01:29:37 8:57 min/m
10k Cani 110 19 14 Female 5 35-39 Claire Peace-Bittner 12 00:52:02 5:12 min/km
5k 5 19 9 Male 1 40-44 Patel Jigar 646 00:35:30 7:06 min/km
5k Cani 105 19 14 Female 2 55-59 Karen Bentley 718 00:30:54 6:10 min/km
5k Cani 105 20 15 Female 7 U35 Sophie Clifford 623 00:32:12 6:26 min/km
5k 5 20 11 Female 3 45-49 Tracey Clutton 697 00:35:40 7:08 min/km
10k 10 20 4 Female 1 50-54 Lara Beardsley 83 00:50:42 5:04 min/km
10 mile 16 20 15 Male 1 65-69 Alan Fountain 322 Skegness and District Running Club 01:29:49 8:58 min/m
10k Cani 110 20 15 Female 2 40-44 Lydia Spriggs 21 Lockdown Whizzers 00:52:39 5:15 min/km
Half mara 21 20 16 Male 6 U40 Thomas Hamilton Hill 525 01:51:37 8:31 min/m
10k Cani 110 21 16 Female 3 U35 Aimee Deveaux 31 00:53:06 5:18 min/km
10k 10 21 17 Male 9 U40 Michael Davies 235 00:50:44 5:04 min/km
Half mara 21 21 17 Male 4 45-49 Graeme Stopp 549 Almost Athletes 01:51:50 8:32 min/m
10 mile 16 21 16 Male 5 45-49 Jamie Whipp 346 01:29:51 8:59 min/m
5k Cani 105 21 16 Female 8 U35 Leanne Meakin 699 00:33:27 6:41 min/km
5k 5 21 10 Male 3 50-54 Andy Clutton 698 00:35:41 7:08 min/km
5k Cani 105 22 17 Female 3 45-49 Debbie Fidler 611 00:33:29 6:41 min/km
5k 5 22 12 Female 1 60-64 Carolyn Matthewman 651 00:35:44 7:08 min/km
Half mara 21 22 18 Male 7 U40 Andy Henman 600 01:54:59 8:46 min/m
10 mile 16 22 6 Female 1 45-49 Samantha Slatter 345 01:29:51 8:59 min/m
10k Cani 110 22 17 Female 5 45-49 Denise Rook 10 00:53:12 5:19 min/km
10k 10 22 18 Male 10 U40 Dominic Saban 251 00:51:05 5:06 min/km
10 mile 16 23 17 Male 5 40-44 Alan Bayliss 315 01:29:55 8:59 min/m
10k 10 23 5 Female 1 45-49 Carly Spear 68 Matlock AC 00:51:17 5:07 min/km
Half mara 21 23 5 Female 1 55-59 Rachel Church 546 01:55:08 8:47 min/m
10k Cani 110 23 18 Female 3 40-44 Emily Murdoch 20 Lockdown Whizzers 00:53:15 5:19 min/km
5k Cani 105 23 18 Female 3 55-59 Debs Mann 625 00:33:38 6:43 min/km
5k 5 23 13 Female 1 55-59 Michelle Armstrong 658 00:35:56 7:11 min/km
5k 5 24 14 Female 2 35-39 Claire Jones 714 00:36:08 7:13 min/km
5k Cani 105 24 19 Female 4 45-49 Jacqueline Boyd 616 Canicross Lincolnshire 00:34:48 6:57 min/km
10 mile 16 24 7 Female 2 45-49 Barbara Fulton 814 01:30:00 9:00 min/m
10k 10 24 19 Male 4 55-59 Martin Brady 76 Clayton-le-Moors Harriers 00:51:41 5:10 min/km
Half mara 21 24 19 Male 8 U40 Mark Revill 552 01:55:37 8:49 min/m
10k Cani 110 24 19 Female 4 U35 Abi Dyson 34 Peak District Canicross 00:53:49 5:22 min/km
10k 10 25 6 Female 1 40-44 Louise Stirland 82 00:52:06 5:12 min/km
Half mara 21 25 20 Male 9 U40 Darren Goodale 538 01:55:58 8:51 min/m
10 mile 16 25 8 Female 4 40-44 Caroline Midgley 335 01:30:30 9:03 min/m
10k Cani 110 25 20 Female 4 40-44 Kate Smithard 44 Melbourne Joggers 00:55:06 5:30 min/km
5k Cani 105 25 20 Female 1 50-54 Caroline Knight 719 Canicross Lincolnshire 00:34:48 6:57 min/km
5k 5 25 15 Female 3 50-54 Kerry Grenville 694 00:36:42 7:20 min/km
5k Cani 105 26 21 Female 1 60-64 Helen Stannard 626 00:35:00 7:00 min/km
5k 5 26 11 Male 2 U40 Alan Kowalczyk 637 00:36:44 7:20 min/km
10k Cani 110 26 21 Female 6 35-39 Sarah Bowles 38 00:55:48 5:34 min/km
Half mara 21 26 21 Male 6 40-44 Andrew Sagar 582 Newark Striders 01:56:11 8:52 min/m
10 mile 16 26 18 Male 6 40-44 Frenchy Grisewood 337 01:30:55 9:05 min/m
10k 10 26 7 Female 2 45-49 Suzanne Combes 87 00:52:06 5:12 min/km
Half mara 21 27 6 Female 1 U35 Laura Pearson 534 01:56:12 8:52 min/m
10 mile 16 27 9 Female 5 40-44 Samantha Parks 334 01:32:39 9:15 min/m
10k 10 27 20 Male 5 55-59 Mark Hopkins 115 00:52:06 5:12 min/km
10k Cani 110 27 6 Male 1 45-49 Martin Naylor 9 Lonely Goat RC 00:55:56 5:35 min/km
5k Cani 105 27 22 Female 2 50-54 Amanda Mawson 43 Geordie Canicros 00:39:56 7:59 min/km
5k 5 27 12 Male 3 U40 Adam Clark 671 00:37:11 7:26 min/km
5k Cani 105 28 23 Female 3 50-54 Karen Clifford 624 Lonely Goat RC 00:39:56 7:59 min/km
5k 5 28 16 Female 1 U35 Cerys Dexter 672 00:37:23 7:28 min/km
Half mara 21 28 22 Male 10 U40 Edward Spoerry 535 01:56:53 8:55 min/m
10k Cani 110 28 7 Male 1 40-44 Antony Garlick 26 Doncaster Canicross 00:57:13 5:43 min/km
10k 10 28 21 Male 1 60-64 Neil Campbell 77 Lincoln Wellington Athletic Club 00:52:22 5:14 min/km
10 mile 16 28 10 Female 3 45-49 Amanda Gallagher 332 01:32:40 9:16 min/m
Half mara 21 29 7 Female 2 U35 Bryony Plumb 530 01:56:55 8:55 min/m
10 mile 16 29 11 Female 1 60-64 Rosemary Arris-Pratt 342 Sutton in Ashfield Harriers & AC 01:33:21 9:20 min/m
10k 10 29 22 Male 4 40-44 Duncan Bowler 74 00:52:34 5:15 min/km
10k Cani 110 29 22 Female 7 35-39 Amy-Jo Hooley 23 MVH Tri Club 00:57:21 5:44 min/km
5k Cani 105 29 24 Female 9 U35 Sian Turner-Gilbert 627 Lockdown Whizzers 00:44:19 8:51 min/km
5k 5 29 17 Female 3 35-39 Hayley Woodhouse 661 00:37:48 7:33 min/km
5k 5 30 18 Female 4 45-49 Joanne Fairhurst 654 00:38:26 7:41 min/km
10k Cani 110 30 23 Female 6 45-49 Jane Oxby 18 The Dog and Running Company 00:57:32 5:45 min/km
10 mile 16 30 12 Female 1 50-54 Joanna Jones 352 01:33:28 9:20 min/m
Half mara 21 30 23 Male 1 65-69 Peter Rolinson 561 01:57:00 8:55 min/m
10k 10 30 23 Male 6 55-59 Vaughan Chamberlain 269 Mansfield Harriers & AC 00:52:42 5:16 min/km
10k Cani 110 31 24 Female 5 U35 Bethany Thompson 40 00:58:48 5:52 min/km
Half mara 21 31 24 Male 1 70-74 Mike Davey 597 Beeston AC 01:57:45 8:59 min/m
10 mile 16 31 13 Female 6 40-44 Paula Spicer 343 01:34:42 9:28 min/m
10k 10 31 24 Male 5 40-44 Kevin Twissell 96 Lonely Goat RC 00:52:54 5:17 min/km
5k 5 31 19 Female 2 55-59 Brenda Lowe 705 Tickhill 00:38:33 7:42 min/km
5k 5 32 20 Female 4 40-44 Rhiannon Seymour 703 00:38:48 7:45 min/km
Half mara 21 32 25 Male 2 55-59 Andrew Cunningham 801 01:58:07 9:01 min/m
10k 10 32 25 Male 1 45-49 Peter Davies 27 00:52:54 5:17 min/km
10k Cani 110 32 25 Female 6 U35 Pippa Allatt-Wish 16 North Derbyshire Running Club 00:59:21 5:56 min/km
10 mile 16 32 14 Female 2 35-39 Vikki Storr 413 01:36:01 9:36 min/m
10k 10 33 8 Female 2 U35 Caroline Panto 100 00:53:37 5:21 min/km
10k Cani 110 33 8 Male 2 40-44 David Murdoch 25 Lockdown Whizzers 00:59:25 5:56 min/km
Half mara 21 33 8 Female 3 U35 Ella Redbond 588 01:58:15 9:01 min/m
10 mile 16 33 15 Female 1 55-59 Sheila Emery 347 Notts Women Runners 01:38:51 9:53 min/m
5k 5 33 21 Female 3 55-59 Sharon Dunn 709 Cliff Village Runners 00:39:04 7:48 min/km
5k 5 34 22 Female 2 U18 Alicia Starovla 681 00:39:58 7:59 min/km
Half mara 21 34 9 Female 4 U35 Hannah Tomkins 590 01:59:49 9:08 min/m
10k 10 34 9 Female 3 55-59 Jann Valenzuela 230 00:53:39 5:21 min/km
10k Cani 110 34 26 Female 8 35-39 Ann-Maria Parkinson 228 KFCC 00:59:48 5:58 min/km
10 mile 16 34 16 Female 2 50-54 Carol Sayles 344 01:39:07 9:54 min/m
10k Cani 110 35 27 Female 9 35-39 Claire Giles 24 Canicross Lincolnshire & BTC 01:00:04 6:00 min/km
10 mile 16 35 17 Female 4 45-49 Deborah Noakes 354 01:40:42 10:04 min/m
10k 10 35 26 Male 6 40-44 Christopher Ross 244 00:54:01 5:24 min/km
Half mara 21 35 10 Female 3 50-54 Bettina Houghton 550 02:00:03 9:09 min/m
5k 5 35 23 Female 3 U18 Ruby Temprell 707 Belvoir Tri Club 00:40:02 8:00 min/km
5k 5 36 24 Female 2 65-69 Dianne Kennett 720 Notts Women Runners 00:40:24 8:04 min/km
10 mile 16 36 18 Female 2 55-59 Caroline Burke 317 Smiley Paces 01:41:36 10:09 min/m
10k Cani 110 36 28 Female 3 50-54 Michaela Harwin 32 Ashridge Canicross 01:00:06 6:00 min/km
Half mara 21 36 26 Male 3 55-59 Ashley Holt 591 Wreake Runners 02:02:35 9:21 min/m
10k 10 36 27 Male 11 U40 Harry Eatough 86 00:54:32 5:27 min/km
Half mara 21 37 27 Male 11 U40 Craig March 551 02:02:56 9:23 min/m
10k Cani 110 37 29 Female 10 35-39 Vikki Thornley 57 Canicross Lincolnshire 01:00:44 6:04 min/km
10 mile 16 37 19 Male 4 50-54 Alistair Tipping 364 Miles & Smiles 01:43:06 10:18 min/m
10k 10 37 28 Male 1 65-69 Martyn Bidgood 90 Wrekin Road Runners 00:55:12 5:31 min/km
5k 5 37 13 Male 4 50-54 Scott Temprell 708 Belvoir Tri Club 00:40:32 8:06 min/km
5k 5 38 25 Female 3 65-69 Aileen Johns 664 00:41:09 8:13 min/km
Half mara 21 38 11 Female 1 45-49 Sharon Fidler 548 02:04:01 9:28 min/m
10k 10 38 10 Female 3 45-49 Vicki Cotton 85 00:55:22 5:32 min/km
10k Cani 110 38 9 Male 3 50-54 Mark Haith 28 01:01:05 6:06 min/km
10 mile 16 38 19 Female 3 55-59 Jeanine Hall 390 01:43:54 10:23 min/m
Half mara 21 39 12 Female 2 40-44 Caroline Birkinshaw 508 Doncaster Canicross 02:05:16 9:33 min/m
10k 10 39 11 Female 4 45-49 Victoria Moran 33 00:55:25 5:32 min/km
10 mile 16 39 20 Female 5 45-49 Sarah Hall 377 01:44:15 10:25 min/m
10k Cani 110 39 30 Female 11 35-39 Ruth Abbott 39 Peak District Canicross 01:01:08 6:06 min/km
5k 5 39 26 Female 4 50-54 Louise Johnson 670 Tickhill Running Club 00:41:10 8:14 min/km
10k 10 40 12 Female 2 50-54 Lisa Pask 602 00:55:27 5:32 min/km
5k 5 40 14 Male 1 65-69 Gareth Howell 676 00:41:15 8:15 min/km
10k Cani 110 40 31 Female 7 U35 Angie Thornley 35 Canicross Lincolnshire 01:01:20 6:08 min/km
10 mile 16 40 21 Female 3 50-54 Ann-Marie Cheshire 397 01:44:31 10:27 min/m
Half mara 21 40 28 Male 12 U40 Benjamin Noakes 547 02:06:13 9:38 min/m
10k 10 41 29 Male 2 45-49 Mark Herbert 424 00:55:50 5:35 min/km
Half mara 21 41 13 Female 3 40-44 Leila Anderson 568 02:07:07 9:42 min/m
10 mile 16 41 22 Female 4 55-59 Janette Cording 419 Notfast RC 01:44:32 10:27 min/m
10k Cani 110 41 32 Female 4 50-54 Alicia Daws 208 Canicross Midlands 01:01:33 6:09 min/km
5k 5 41 27 Female 1 70-74 Maggie Howell 675 00:41:15 8:15 min/km
5k 5 42 28 Female 5 45-49 Jo Grace 645 00:41:26 8:17 min/km
10k Cani 110 42 33 Female 1 55-59 Melanie Quarmby 263 01:01:36 6:09 min/km
10 mile 16 42 23 Female 4 50-54 Julie Cassidy 376 01:44:47 10:28 min/m
10k 10 42 30 Male 3 45-49 Joe Heap 259 00:55:56 5:35 min/km
Half mara 21 42 29 Male 7 40-44 Peter Reeson 564 Bestwood Backwards 02:08:09 9:47 min/m
Half mara 21 43 30 Male 13 U40 Paul Iskander 572 Fairwater Runners 02:08:49 9:50 min/m
10k 10 43 31 Male 2 65-69 Ken Morrell 93 Beeston AC 00:56:06 5:36 min/km
10 mile 16 43 24 Female 6 45-49 Ruth Swain 348 Holme Pierrepont RC 01:45:57 10:35 min/m
10k Cani 110 43 34 Female 8 U35 Sam Denny 30 Wingerworth Wobblers 01:01:47 6:10 min/km
5k 5 43 15 Male 4 U18 Daniel Grace 655 00:41:28 8:17 min/km
5k 5 44 16 Male 4 U40 William Golding 640 00:41:41 8:20 min/km
10k 10 44 32 Male 3 50-54 Andrew Horton 102 00:56:08 5:36 min/km
Half mara 21 44 31 Male 2 50-54 Mark Pearson 540 02:10:17 9:56 min/m
10 mile 16 44 20 Male 6 45-49 Simon Kiwacz 326 01:46:26 10:38 min/m
10k Cani 110 44 35 Female 9 U35 Danielle Seward 41 Canicross Doncaster 01:02:21 6:14 min/km
10 mile 16 45 25 Female 7 45-49 Claire Byrne 355 01:46:44 10:40 min/m
10k 10 45 13 Female 5 45-49 Hayley Brown 97 Crystal Peaks Runners 00:56:15 5:37 min/km
Half mara 21 45 14 Female 5 U35 Charlotte Pearson 543 02:10:17 9:56 min/m
10k Cani 110 45 36 Female 12 35-39 Nicola Sanderson 15 Ripley RC 01:02:47 6:16 min/km
5k 5 45 17 Male 1 70-74 Anthony Gillon 662 00:42:00 8:24 min/km
5k 5 46 29 Female 4 65-69 Julie Gillon 663 00:42:00 8:24 min/km
10 mile 16 46 26 Female 5 50-54 Catherine Cooper 353 01:46:46 10:40 min/m
10k Cani 110 46 37 Female 2 55-59 Juliet Coleman-Scott 17 Canicross Lincolnshire 01:03:10 6:19 min/km
Half mara 21 46 15 Female 4 50-54 Sarah Waldeck 562 02:13:44 10:12 min/m
10k 10 46 33 Male 7 40-44 Carl Bramley 198 00:56:36 5:39 min/km
10k 10 47 34 Male 7 55-59 David Weston 101 00:56:40 5:40 min/km
10 mile 16 47 27 Female 6 50-54 Symone Day 422 01:48:48 10:52 min/m
10k Cani 110 47 38 Female 10 U35 Emily Sallabank 302 01:04:26 6:26 min/km
Half mara 21 47 32 Male 4 55-59 Andrew Scott 539 Newark Striders 02:14:32 10:16 min/m
5k 5 47 30 Female 2 U35 Ella Ford 644 00:42:01 8:24 min/km
5k 5 48 31 Female 6 45-49 Michelle Wiles 692 00:42:17 8:27 min/km
10k 10 48 35 Male 8 40-44 Jon Wisniewski 104 00:56:47 5:40 min/km
10k Cani 110 48 39 Female 7 45-49 Jacqueline Boyd 29 Canicross Lincolnshire 01:06:11 6:37 min/km
Half mara 21 48 16 Female 5 50-54 Mandy Woodthorpe 587 02:15:50 10:22 min/m
10 mile 16 48 21 Male 3 55-59 John Wiseman 393 Hucknall Trail Runners 01:48:51 10:53 min/m
Half mara 21 49 17 Female 6 U35 Jo Henstock 558 Notts Women Runners 02:16:04 10:23 min/m
5k 5 49 32 Female 4 35-39 Claire Whyard 190 00:43:26 8:41 min/km
10k Cani 110 49 40 Female 5 50-54 Caroline Knight 234 Canicross Lincolnshire 01:06:12 6:37 min/km
10 mile 16 49 28 Female 5 55-59 Joanne Boddy 403 Notfast 01:49:44 10:58 min/m
10k 10 49 14 Female 2 40-44 Emma Giles 617 00:56:51 5:41 min/km
5k 5 50 33 Female 5 35-39 Elizabeth Pope 710 00:44:39 8:55 min/km
Half mara 21 50 18 Female 4 40-44 Lisa Daubney-Madigan 574 02:16:18 10:24 min/m
10k Cani 110 50 41 Female 6 50-54 Nicola Graham 46 Peterborough Paws 01:06:44 6:40 min/km
10k 10 50 36 Male 12 U40 Michael Bollington 220 00:57:26 5:44 min/km
10 mile 16 50 22 Male 5 50-54 Mark Bunce 385 Wolds Veterans Running Club 01:49:54 10:59 min/m
10k 10 51 37 Male 4 45-49 Adrian Todd 103 00:57:31 5:45 min/km
10k Cani 110 51 42 Female 7 50-54 Joanne Stewart 207 01:07:19 6:43 min/km
10 mile 16 51 29 Female 8 45-49 Mandy Bunce 380 Wolds Veterans Running Club 01:49:54 10:59 min/m
Half mara 21 51 33 Male 14 U40 Edd Riley-Gibson 555 02:17:16 10:28 min/m
5k 5 51 34 Female 2 70-74 Christine Henshaw 674 00:46:05 9:13 min/km
5k 5 52 18 Male 5 50-54 Joe Tracy 683 00:49:12 9:50 min/km
Half mara 21 52 19 Female 7 U35 Becky Mayo 565 02:22:20 10:52 min/m
10 mile 16 52 30 Female 3 35-39 Laura Fisher 379 01:50:03 11:00 min/m
10k 10 52 38 Male 13 U40 Andrew Briggs 107 Cardiac Athletes 00:57:37 5:45 min/km
10k Cani 110 52 43 Female 3 55-59 Mary Penfold 49 Ilkeston running club 01:08:52 6:53 min/km
Half mara 21 53 34 Male 3 50-54 Richard Simpson 559 02:23:30 10:57 min/m
10 mile 16 53 23 Male 6 50-54 Chris Wall 357 Worksop Harriers 01:50:13 11:01 min/m
10k Cani 110 53 44 Female 13 35-39 Melanie Trevor 52 The Dog and Running Company 01:08:55 6:53 min/km
10k 10 53 39 Male 4 50-54 Rob Delahay 91 Rushcliffe AC 00:57:53 5:47 min/km
5k 5 53 35 Female 7 45-49 Aynsley Tracy 684 00:49:14 9:50 min/km
5k 5 54 36 Female 8 45-49 Rachael Skelton 660 00:49:14 9:50 min/km
10 mile 16 54 31 Female 2 60-64 Julie Walton 371 Notts Women Runners 01:52:35 11:15 min/m
10k Cani 110 54 45 Female 4 55-59 Tina Brindley 42 01:09:25 6:56 min/km
Half mara 21 54 35 Male 4 50-54 Simon Edmundson 560 02:23:31 10:57 min/m
10k 10 54 15 Female 4 55-59 Karen Hichisson 114 Newark Striders 00:58:07 5:48 min/km
Half mara 21 55 20 Female 5 40-44 Eve Townsend 569 02:27:20 11:14 min/m
10k 10 55 40 Male 8 55-59 John Gimenez 124 00:58:20 5:50 min/km
10k Cani 110 55 46 Female 11 U35 Nina Coffey 51 01:10:11 7:01 min/km
10 mile 16 55 32 Female 7 50-54 Karen Illsley 383 Newark Striders 01:53:34 11:21 min/m
5k 5 55 19 Male 5 U18 Adam Tracy 685 00:49:15 9:51 min/km
5k 5 56 20 Male 2 55-59 Pete Moulton 817 Tasmanian Road Runners 00:52:52 10:34 min/km
10k Cani 110 56 10 Male 2 45-49 Clare Coffey 50 01:11:12 7:07 min/km
10 mile 16 56 33 Female 8 50-54 Jo Caranci 375 Finedon Gladstones 01:54:06 11:24 min/m
10k 10 56 16 Female 5 55-59 Laura Mckay 250 00:58:35 5:51 min/km
Half mara 21 56 21 Female 2 55-59 Karen Boulton 570 Hurricane Striders 02:27:44 11:16 min/m
10 mile 16 57 34 Female 6 55-59 Kathryn Scott 382 Newark Striders 01:54:08 11:24 min/m
10k 10 57 17 Female 6 45-49 Sarah Whitehead 219 00:59:26 5:56 min/km
Half mara 21 57 22 Female 6 50-54 Erica Oram 573 02:28:00 11:18 min/m
10k Cani 110 57 47 Female 8 45-49 Emmylou Smith 270 01:13:07 7:18 min/km
5k 5 57 21 Male 1 80-84 Geoff Moulton 818 Tasmanian Road Runners 00:52:53 10:34 min/km
5k 5 58 22 Male 5 U40 Michael Davies 688 00:53:00 10:36 min/km
10k 10 58 18 Female 6 55-59 Louise Hyde 95 Belvoir Tri Club 00:59:26 5:56 min/km
10 mile 16 58 35 Female 9 45-49 Debbie Bavin 386 Newark Striders 01:54:10 11:25 min/m
10k Cani 110 58 48 Female 14 35-39 Jennifer Dawes 60 Tees Valley Canicross 01:22:03 8:12 min/km
Half mara 21 58 36 Male 15 U40 Sam Reavley 541 02:30:25 11:29 min/m
10k 10 59 41 Male 14 U40 Alasdair Colston 217 00:59:29 5:56 min/km
10 mile 16 59 36 Female 9 50-54 Sally Ward 415 Team Balancise 01:55:48 11:34 min/m
10k Cani 110 59 49 Female 12 U35 Hannah Casbon 48 Eye Community Runners 01:22:09 8:12 min/km
Half mara 21 59 23 Female 7 50-54 Julie Goodwin 804 Skegness and District Running Club 02:36:58 11:59 min/m
5k 5 59 37 Female 4 U18 Clara Davies 689 00:53:01 10:36 min/km
5k 5 60 38 Female 5 U18 Lucy Stevenson 680 00:53:14 10:38 min/km
Half mara 21 60 37 Male 16 U40 Tom Harhat 576 02:37:12 12:00 min/m
10k Cani 110 60 50 Female 8 50-54 Helen Casbon 47 Eye Community Runners 01:22:12 8:13 min/km
10 mile 16 60 37 Female 10 50-54 Tina Brayford 414 Team Balancise 01:55:49 11:34 min/m
10k 10 60 19 Female 3 40-44 Kim Singleton 218 00:59:41 5:58 min/km
10 mile 16 61 24 Male 1 60-64 Ian Sturdgess 373 Bedford Harriers 01:55:52 11:35 min/m
10k Cani 110 61 51 Female 9 50-54 Kerry Jones 54 Keyworth Runners 01:22:24 8:14 min/km
Half mara 21 61 24 Female 1 60-64 Catherine Rolinson 402 02:37:34 12:01 min/m
10k 10 61 20 Female 3 U35 Emma O?brien 223 01:00:15 6:01 min/km
5k 5 61 39 Female 5 40-44 Rachael Stevenson 678 00:53:17 10:39 min/km
5k 5 62 23 Male 6 U18 Samuel Parker-Edmondston 691 00:56:50 11:22 min/km
10k Cani 110 62 52 Female 5 55-59 Judi Watson 260 01:22:59 8:17 min/km
10k 10 62 21 Female 7 55-59 Kim Turner 170 01:00:23 6:02 min/km
10 mile 16 62 25 Male 4 55-59 Kevin Quigley 391 01:56:40 11:40 min/m
Half mara 21 62 25 Female 6 40-44 Kelly Green 594 Notts Women Runners 02:39:10 12:09 min/m
Half mara 21 63 38 Male 17 U40 Aaron Hughes 578 02:43:55 12:30 min/m
10k 10 63 42 Male 5 50-54 Lee Maddock 143 01:01:06 6:06 min/km
10 mile 16 63 38 Female 7 55-59 Catherine Burbage 423 01:57:56 11:47 min/m
10k Cani 110 63 53 Female 5 40-44 Anna Roberts 56 Canicross Doncaster 01:31:19 9:07 min/km
5k 5 63 40 Female 6 35-39 Rebecca Parker-Edmondston 686 00:56:50 11:22 min/km
5k 5 64 41 Female 7 35-39 Sarah Davies 687 00:58:04 11:36 min/km
10k Cani 110 64 54 Female 9 45-49 Clare Walker 45 Doncaster Canicross 01:31:23 9:08 min/km
10k 10 64 22 Female 4 U35 Judy Bollington 135 01:01:18 6:07 min/km
10 mile 16 64 39 Female 11 50-54 Vanessa Winters 384 Stamford Striders 01:58:01 11:48 min/m
Half mara 21 64 39 Male 1 60-64 Joyce Stanton 598 Pink Ladies 02:44:20 12:32 min/m
10k Cani 110 65 55 Female 10 50-54 Anne Cooper 61 02:06:07 12:36 min/km
10k 10 65 23 Female 4 40-44 Katie Newton 113 Kimberley & District Striders 01:01:40 6:10 min/km
10 mile 16 65 40 Female 8 55-59 Kelly Chapman 349 Notts Women Runners 01:58:49 11:52 min/m
Half mara 21 65 26 Female 3 55-59 Lesley Butlin 579 Newark Striders 02:44:37 12:34 min/m
5k 5 65 24 Male 7 U18 Ralph Davies 690 00:58:04 11:36 min/km
Half mara 21 66 27 Female 8 50-54 Heather Green 580 Newark Striders 02:44:38 12:34 min/m
10 mile 16 66 41 Female 9 55-59 Gisela Cooper 368 Smiley Paces 01:59:39 11:57 min/m
10k 10 66 43 Male 9 40-44 Barry Mayoh 138 01:01:43 6:10 min/km
Half mara 21 67 28 Female 8 U35 Laura Davies 542 02:45:10 12:36 min/m
10k 10 67 24 Female 7 45-49 Jo Horan 149 01:01:50 6:11 min/km
10 mile 16 67 42 Female 12 50-54 Karen Holt 409 Wreake Runners 01:59:40 11:58 min/m
10k 10 68 25 Female 8 45-49 Sarah Rastall 112 01:01:51 6:11 min/km
Half mara 21 68 29 Female 2 45-49 Emma Cochrane 583 02:45:14 12:36 min/m
10 mile 16 68 26 Male 7 45-49 Sam Leivers 378 01:59:53 11:59 min/m
10k 10 69 26 Female 1 35-39 Catherine Blackburn 134 01:01:53 6:11 min/km
Half mara 21 69 30 Female 4 55-59 Francine Pickering 585 Nordic Walking 02:53:08 13:13 min/m
10 mile 16 69 43 Female 13 50-54 Roenel Kenyon 372 SADRC 02:03:22 12:20 min/m
10k 10 70 44 Male 2 60-64 Peter Copcutt 123 Mansfield Harriers 01:01:56 6:11 min/km
Half mara 21 70 40 Male 5 45-49 Simon Cox 556 Birstall RC 02:53:29 13:14 min/m
10 mile 16 70 44 Female 10 45-49 Michelle Eudall 381 02:03:44 12:22 min/m
Half mara 21 71 31 Female 3 45-49 Emma Burgin 557 Birstall RC 02:53:32 13:14 min/m
10k 10 71 45 Male 10 40-44 Mike Jones 105 01:02:08 6:12 min/km
10 mile 16 71 45 Female 3 60-64 Karen Parkin 398 02:10:41 13:04 min/m
Half mara 21 72 32 Female 2 60-64 Sheila Clark 584 02:57:43 13:34 min/m
10 mile 16 72 46 Female 14 50-54 Tracey Thompson 395 Notfast RC 02:11:17 13:07 min/m
10k 10 72 27 Female 5 40-44 Nicola Curtis 99 Running Sisters 01:02:39 6:15 min/km
10 mile 16 73 47 Female 4 35-39 Lilian Daniels 366 Goodgym 02:11:37 13:09 min/m
10k 10 73 28 Female 9 45-49 Zoe Brown 209 01:02:46 6:16 min/km
Half mara 21 73 41 Male 2 60-64 Forrest Wheeler 571 Almost Athletes 02:59:05 13:40 min/m
10k 10 74 29 Female 8 55-59 Kay Towers 142 01:02:56 6:17 min/km
10 mile 16 74 48 Female 4 60-64 Ann White 412 Notfast 02:12:09 13:12 min/m
10k 10 75 30 Female 5 U35 Jessica Thomas 163 01:03:43 6:22 min/km
10 mile 16 75 49 Female 5 35-39 Carly Straughan 400 02:16:35 13:39 min/m
10k 10 76 31 Female 9 55-59 Shona Cannings 241 01:03:54 6:23 min/km
10 mile 16 76 50 Female 7 40-44 Donna Jeays 404 Beeston AC 02:16:51 13:41 min/m
10 mile 16 77 51 Female 5 60-64 Gillian Goode 321 Notfast RC 02:19:36 13:57 min/m
10k 10 77 32 Female 3 50-54 Tanya Hennessey 197 01:04:00 6:24 min/km
10k 10 78 33 Female 6 40-44 Alison Allsopp 128 01:04:05 6:24 min/km
10 mile 16 78 52 Female 6 35-39 Emma King 809 Massey Ferguson Running Club 02:19:58 13:59 min/m
10 mile 16 79 53 Female 8 40-44 Michelle Powney 389 Masseys 02:19:59 13:59 min/m
10k 10 79 34 Female 10 45-49 Suzi Matthews 71 01:04:06 6:24 min/km
10 mile 16 80 54 Female 11 45-49 Cheryl Snowden 388 Lonely Goat RC 02:22:56 14:17 min/m
10k 10 80 35 Female 6 U35 Emma Ulyatt 214 Vegan Runners 01:04:14 6:25 min/km
10 mile 16 81 55 Female 9 40-44 Clare Longstaff 416 Lonely Goat RC 02:22:57 14:17 min/m
10k 10 81 36 Female 1 65-69 Deb Attwood 118 Notts Women Runners 01:04:20 6:26 min/km
10 mile 16 82 56 Female 7 35-39 Rachel Barton 411 Notts Women Runners 02:22:57 14:17 min/m
10k 10 82 37 Female 2 35-39 Yvette Martin 213 01:04:57 6:29 min/km
10 mile 16 83 57 Female 8 35-39 Rachel Lloyd 399 Notts Women Runners 02:26:43 14:40 min/m
10k 10 83 38 Female 3 35-39 Cheryl Webster 140 Hurricane Striders 01:05:55 6:35 min/km
10 mile 16 84 58 Female 12 45-49 Emma Carter 401 Notts Women Runners 02:26:44 14:40 min/m
10k 10 84 39 Female 1 60-64 Sonia Price 229 Woodthorpe Huffers & Puffers 01:06:22 6:38 min/km
10 mile 16 85 59 Female 15 50-54 Leanne Lawson 410 Notfast 03:15:10 19:31 min/m
10k 10 85 46 Male 11 40-44 Joseph Leivers 238 01:06:37 6:39 min/km
10k 10 86 40 Female 11 45-49 Rachel Coyle 201 01:06:50 6:41 min/km
10k 10 87 47 Male 15 U40 Daniel Matthewman 130 01:07:03 6:42 min/km
10k 10 88 48 Male 3 60-64 Simon Kimmins 120 Wingerworth Wobblers 01:07:09 6:42 min/km
10k 10 89 41 Female 12 45-49 Lucy Vernon 164 01:07:40 6:46 min/km
10k 10 90 42 Female 7 U35 Kayley Reading 92 Lonely Goat RC 01:07:45 6:46 min/km
10k 10 91 43 Female 4 35-39 Sarah Cartwright 139 Lonely Goat RC 01:07:46 6:46 min/km
10k 10 92 49 Male 12 40-44 James Hitchin 145 01:07:51 6:47 min/km
10k 10 93 44 Female 7 40-44 Angelika Polkovnikova 133 01:07:59 6:47 min/km
10k 10 94 45 Female 13 45-49 Sarah Naylor 144 Lonely Goat RC 01:08:13 6:49 min/km
10k 10 95 50 Male 4 60-64 Tony Roe 141 01:08:27 6:50 min/km
10k 10 96 46 Female 10 55-59 Julia Sillitoe 169 01:08:27 6:50 min/km
10k 10 97 51 Male 6 50-54 James Bower 157 Worksop Harriers 01:08:29 6:50 min/km
10k 10 98 47 Female 8 U35 Jessica Blakemore 122 Worksop Harriers 01:08:29 6:50 min/km
10k 10 99 52 Male 5 60-64 David Kellett 119 Selby Striders 01:08:33 6:51 min/km
10k 10 100 53 Male 7 50-54 Mark Somerford 132 01:08:35 6:51 min/km
10k 10 101 48 Female 14 45-49 Sarah Harper 248 Lincoln & District 01:08:37 6:51 min/km
10k 10 102 49 Female 11 55-59 Denise Campbell 121 Lincoln Wellington Athletic Club 01:08:58 6:53 min/km
10k 10 103 54 Male 9 55-59 Terry Lepore 222 01:09:32 6:57 min/km
10k 10 104 50 Female 15 45-49 Suzie Knapton 272 01:09:43 6:58 min/km
10k 10 105 51 Female 2 60-64 Thomasina Copcutt 182 Mansfield Harriers 01:10:08 7:00 min/km
10k 10 106 55 Male 8 50-54 Adrian Flowers 155 01:10:16 7:01 min/km
10k 10 107 56 Male 16 U40 Geoffrey Warburton 271 01:11:05 7:06 min/km
10k 10 108 57 Male 9 50-54 Martin Issatt 147 Cardiac Athletes 01:11:19 7:07 min/km
10k 10 109 52 Female 5 35-39 Camila Benouali 174 01:11:41 7:10 min/km
10k 10 110 58 Male 17 U40 Geoff Williams 200 01:12:10 7:13 min/km
10k 10 111 59 Male 10 50-54 Steven Donoghue 211 01:12:24 7:14 min/km
10k 10 112 60 Male 13 40-44 Andy Mcculloch 243 01:12:36 7:15 min/km
10k 10 113 53 Female 4 50-54 Joanna Gray 254 Notfast RC 01:12:36 7:15 min/km
10k 10 114 54 Female 5 50-54 Sarah Flowers 161 Hurricane Striders 01:12:43 7:16 min/km
10k 10 115 55 Female 3 60-64 Kath Sidwell 265 01:12:52 7:17 min/km
10k 10 116 56 Female 16 45-49 Lindsay Stansall 262 01:13:00 7:18 min/km
10k 10 117 57 Female 9 U35 Danielle Walker 273 01:13:52 7:23 min/km
10k 10 118 58 Female 17 45-49 Angela Elwood 162 Hurricane Striders 01:14:02 7:24 min/km
10k 10 119 59 Female 4 60-64 Gillian Kellett 156 Selby Striders 01:14:13 7:25 min/km
10k 10 120 60 Female 6 50-54 Sharon Williams 151 01:14:36 7:27 min/km
10k 10 121 61 Female 2 65-69 Yvonne O'donovan 154 01:14:39 7:27 min/km
10k 10 122 62 Female 5 60-64 Helen Long 261 01:14:49 7:28 min/km
10k 10 123 63 Female 7 50-54 Lindsey Appleby 127 Derby Triathlon Club 01:14:53 7:29 min/km
10k 10 124 64 Female 6 60-64 Carol Senior 215 01:15:06 7:30 min/km
10k 10 125 65 Female 6 35-39 Chloe Artis 159 Melton Running Club 01:15:42 7:34 min/km
10k 10 126 66 Female 12 55-59 Helen Connelly 160 Woodthorpe Huffers & Puffers 01:16:04 7:36 min/km
10k 10 127 67 Female 8 50-54 Michelle Bishop 224 Woodthorpe Huffers & Puffers 01:16:05 7:36 min/km
10k 10 128 68 Female 7 60-64 Heather Green 245 Woodthorpe Huffers and Puffers 01:16:15 7:37 min/km
10k 10 129 69 Female 8 40-44 Caroline De Lamo White 173 01:16:18 7:37 min/km
10k 10 130 70 Female 7 35-39 Emma Pagdin 110 01:16:19 7:37 min/km
10k 10 131 71 Female 13 55-59 Julie Davies 53 01:16:48 7:40 min/km
10k 10 132 72 Female 9 50-54 Yvette Dean 158 Kimberley & District Striders 01:17:27 7:44 min/km
10k 10 133 73 Female 14 55-59 Karen Spinks 146 01:17:47 7:46 min/km
10k 10 134 74 Female 9 40-44 Jane Pardo-Figueroa 152 01:18:08 7:48 min/km
10k 10 135 75 Female 10 40-44 Elaine Blair 256 Skegness & District RC 01:18:28 7:50 min/km
10k 10 136 76 Female 8 35-39 Kimberley Godwin 166 01:18:41 7:52 min/km
10k 10 137 77 Female 9 35-39 Sarah Bell 168 01:18:41 7:52 min/km
10k 10 138 78 Female 10 35-39 Claire Wilkinson 266 01:19:21 7:56 min/km
10k 10 139 79 Female 15 55-59 Anjela Sewell 191 01:19:57 7:59 min/km
10k 10 140 80 Female 10 50-54 Ginny Willan 177 Grantham Running Club 01:20:10 8:01 min/km
10k 10 141 81 Female 10 U35 Rebecca Stark 258 01:20:46 8:04 min/km
10k 10 142 82 Female 11 U35 Lizzo Tkach 268 01:20:46 8:04 min/km
10k 10 143 83 Female 11 40-44 Fiona Lee 184 01:20:47 8:04 min/km
10k 10 144 61 Male 5 45-49 Richard Lee 183 01:20:48 8:04 min/km
10k 10 145 84 Female 16 55-59 Amanda Buchan 221 01:21:35 8:09 min/km
10k 10 146 62 Male 10 55-59 Roland Malkin 236 01:24:44 8:28 min/km
10k 10 147 63 Male 18 U40 Daniel Burns 593 Birstall RC 01:25:15 8:31 min/km
10k 10 148 85 Female 11 50-54 Mandy Blackman 369 Welland Valley 01:26:08 8:36 min/km
10k 10 149 86 Female 12 40-44 Carol Mcdade 425 01:26:08 8:36 min/km
10k 10 150 87 Female 17 55-59 Heather Hill 196 01:26:44 8:40 min/km
10k 10 151 88 Female 1 70-74 Rita Robinson 194 01:30:38 9:03 min/km
10k 10 152 89 Female 11 35-39 Clare Robinson 195 01:30:39 9:03 min/km
10k 10 153 90 Female 8 60-64 Louise Tysoe 189 Cofton Park Runners 01:31:22 9:08 min/km
10k 10 154 91 Female 3 65-69 Janice Dunford 188 Cofton Park Runners 01:31:23 9:08 min/km
10k 10 155 92 Female 18 45-49 Gill Parkes 192 Skegness and District Running Club 01:34:23 9:26 min/km
10k 10 156 64 Male 6 45-49 Darren Barratt 181 Stamford Striders 01:38:47 9:52 min/km
10k 10 157 93 Female 12 50-54 Andrea Wolstenholme 351 Step It Up Active 10k 01:55:57 11:35 min/km
10k 10 158 94 Female 18 55-59 Melanie Akerman 361 SIU 01:55:59 11:35 min/km
10k 10 159 95 Female 13 40-44 Vicky Jones 363 Step It Up Active 01:56:01 11:36 min/km
10k 10 160 96 Female 9 60-64 Melanie Snutch 187 Birstall RC 02:08:41 12:52 min/km
Event EventId Pos Gender Pos Gender Categ Pos Category First name Last name Race num Club Time Pace

Thoresby 2021 Teams results

Contest Team Pos Pos in Team Team name Team Time Name Chip time Overall Pos
10 mile 1 1 Daniels Dashers 05:07:46 Miriam Daniels 01:26:31 14
10 mile 1 2 Daniels Dashers 05:07:46 Damaris Daniels 01:29:37 19
10 mile 1 3 Daniels Dashers 05:07:46 Lilian Daniels 02:11:37 73
10k 1 1 Easier said than run 03:27:55 Kayley Reading 01:07:45 90
10k 1 2 Easier said than run 03:27:55 Sarah Cartwright 01:07:46 91
10k 1 3 Easier said than run 03:27:55 Steven Donoghue 01:12:24 111
Contest Team Pos Pos in Team Team name Team Time Name Chip time Overall Pos

Thoresby 2021 5k results

Event EventId Pos Gender Pos Gender Categ Pos Category First name Last name Race num Club Time Pace
5k 5 1 1 Male 1 U18 Cortez Reilly 630 Barton and District AC 00:20:04 4:00 min/km
5k 5 2 2 Male 1 45-49 Wayne Lowe 632 Sutton in Ashfield Harriers & AC 00:20:13 4:02 min/km
5k 5 3 1 Female 1 U18 Hannah Noble 633 Retford AC 00:21:52 4:22 min/km
5k 5 4 3 Male 1 55-59 Paul Castledine 634 Sutton-in-Ashfield Harriers 00:22:01 4:24 min/km
5k 5 5 4 Male 2 U18 Michael Grace 635 00:24:17 4:51 min/km
5k 5 6 2 Female 1 50-54 Jenny Reeves 641 00:26:29 5:17 min/km
5k 5 7 3 Female 1 35-39 Natalie Matthewman 636 00:27:05 5:25 min/km
5k 5 8 5 Male 3 U18 Cody Taylor 650 00:29:25 5:53 min/km
5k 5 9 6 Male 1 50-54 Gary Love 643 00:29:57 5:59 min/km
5k 5 10 4 Female 1 45-49 Pamela Williams 701 00:30:48 6:09 min/km
5k 5 11 7 Male 1 U40 Mark Andrew 647 00:31:13 6:14 min/km
5k 5 12 8 Male 2 50-54 James Orlandich 325 00:31:34 6:18 min/km
5k 5 13 5 Female 1 40-44 Kirsty Sanders 648 Sutton in Ashfield Harriers & AC 00:32:17 6:27 min/km
5k 5 14 6 Female 2 40-44 Eleanor Robinson 816 00:32:25 6:29 min/km
5k 5 15 7 Female 2 50-54 Tracey Brown 659 00:32:35 6:31 min/km
5k 5 16 8 Female 3 40-44 Emma Marshall 695 00:32:51 6:34 min/km
5k 5 17 9 Female 1 65-69 Morag Whitworth 649 00:34:06 6:49 min/km
5k 5 18 10 Female 2 45-49 Emma Grundy 653 00:35:09 7:01 min/km
5k 5 19 9 Male 1 40-44 Patel Jigar 646 00:35:30 7:06 min/km
5k 5 20 11 Female 3 45-49 Tracey Clutton 697 00:35:40 7:08 min/km
5k 5 21 10 Male 3 50-54 Andy Clutton 698 00:35:41 7:08 min/km
5k 5 22 12 Female 1 60-64 Carolyn Matthewman 651 00:35:44 7:08 min/km
5k 5 23 13 Female 1 55-59 Michelle Armstrong 658 00:35:56 7:11 min/km
5k 5 24 14 Female 2 35-39 Claire Jones 714 00:36:08 7:13 min/km
5k 5 25 15 Female 3 50-54 Kerry Grenville 694 00:36:42 7:20 min/km
5k 5 26 11 Male 2 U40 Alan Kowalczyk 637 00:36:44 7:20 min/km
5k 5 27 12 Male 3 U40 Adam Clark 671 00:37:11 7:26 min/km
5k 5 28 16 Female 1 U35 Cerys Dexter 672 00:37:23 7:28 min/km
5k 5 29 17 Female 3 35-39 Hayley Woodhouse 661 00:37:48 7:33 min/km
5k 5 30 18 Female 4 45-49 Joanne Fairhurst 654 00:38:26 7:41 min/km
5k 5 31 19 Female 2 55-59 Brenda Lowe 705 Tickhill 00:38:33 7:42 min/km
5k 5 32 20 Female 4 40-44 Rhiannon Seymour 703 00:38:48 7:45 min/km
5k 5 33 21 Female 3 55-59 Sharon Dunn 709 Cliff Village Runners 00:39:04 7:48 min/km
5k 5 34 22 Female 2 U18 Alicia Starovla 681 00:39:58 7:59 min/km
5k 5 35 23 Female 3 U18 Ruby Temprell 707 Belvoir Tri Club 00:40:02 8:00 min/km
5k 5 36 24 Female 2 65-69 Dianne Kennett 720 Notts Women Runners 00:40:24 8:04 min/km
5k 5 37 13 Male 4 50-54 Scott Temprell 708 Belvoir Tri Club 00:40:32 8:06 min/km
5k 5 38 25 Female 3 65-69 Aileen Johns 664 00:41:09 8:13 min/km
5k 5 39 26 Female 4 50-54 Louise Johnson 670 Tickhill Running Club 00:41:10 8:14 min/km
5k 5 40 14 Male 1 65-69 Gareth Howell 676 00:41:15 8:15 min/km
5k 5 41 27 Female 1 70-74 Maggie Howell 675 00:41:15 8:15 min/km
5k 5 42 28 Female 5 45-49 Jo Grace 645 00:41:26 8:17 min/km
5k 5 43 15 Male 4 U18 Daniel Grace 655 00:41:28 8:17 min/km
5k 5 44 16 Male 4 U40 William Golding 640 00:41:41 8:20 min/km
5k 5 45 17 Male 1 70-74 Anthony Gillon 662 00:42:00 8:24 min/km
5k 5 46 29 Female 4 65-69 Julie Gillon 663 00:42:00 8:24 min/km
5k 5 47 30 Female 2 U35 Ella Ford 644 00:42:01 8:24 min/km
5k 5 48 31 Female 6 45-49 Michelle Wiles 692 00:42:17 8:27 min/km
5k 5 49 32 Female 4 35-39 Claire Whyard 190 00:43:26 8:41 min/km
5k 5 50 33 Female 5 35-39 Elizabeth Pope 710 00:44:39 8:55 min/km
5k 5 51 34 Female 2 70-74 Christine Henshaw 674 00:46:05 9:13 min/km
5k 5 52 18 Male 5 50-54 Joe Tracy 683 00:49:12 9:50 min/km
5k 5 53 35 Female 7 45-49 Aynsley Tracy 684 00:49:14 9:50 min/km
5k 5 54 36 Female 8 45-49 Rachael Skelton 660 00:49:14 9:50 min/km
5k 5 55 19 Male 5 U18 Adam Tracy 685 00:49:15 9:51 min/km
5k 5 56 20 Male 2 55-59 Pete Moulton 817 Tasmanian Road Runners 00:52:52 10:34 min/km
5k 5 57 21 Male 1 80-84 Geoff Moulton 818 Tasmanian Road Runners 00:52:53 10:34 min/km
5k 5 58 22 Male 5 U40 Michael Davies 688 00:53:00 10:36 min/km
5k 5 59 37 Female 4 U18 Clara Davies 689 00:53:01 10:36 min/km
5k 5 60 38 Female 5 U18 Lucy Stevenson 680 00:53:14 10:38 min/km
5k 5 61 39 Female 5 40-44 Rachael Stevenson 678 00:53:17 10:39 min/km
5k 5 62 23 Male 6 U18 Samuel Parker-Edmondston 691 00:56:50 11:22 min/km
5k 5 63 40 Female 6 35-39 Rebecca Parker-Edmondston 686 00:56:50 11:22 min/km
5k 5 64 41 Female 7 35-39 Sarah Davies 687 00:58:04 11:36 min/km
5k 5 65 24 Male 7 U18 Ralph Davies 690 00:58:04 11:36 min/km
5k Cani 105 1 1 Female 1 U35 Naomi Cook 22 00:17:21 3:28 min/km
5k Cani 105 2 1 Male 1 40-44 Jim Gunstone 665 Derby Mercury Racing Club 00:21:36 4:19 min/km
5k Cani 105 3 2 Male 1 55-59 Eddie Murphy 601 00:22:05 4:25 min/km
5k Cani 105 4 2 Female 2 U35 Beth Elliot 666 North Derbyshire Running Club 00:22:22 4:28 min/km
5k Cani 105 5 3 Female 3 U35 Katie Davill 604 Canicross Lincolnshire 00:23:20 4:40 min/km
5k Cani 105 6 3 Male 1 U40 Ben Brown 603 Canicross Doncaster 00:23:22 4:40 min/km
5k Cani 105 7 4 Female 1 35-39 Gemma Pipes 629 00:23:23 4:40 min/km
5k Cani 105 8 5 Female 1 45-49 Liz Majewski 612 00:24:22 4:52 min/km
5k Cani 105 9 6 Female 4 U35 Stacey Emery 609 00:24:28 4:53 min/km
5k Cani 105 10 4 Male 1 50-54 Martyn Gammidge 696 00:24:54 4:58 min/km
5k Cani 105 11 7 Female 2 35-39 Claire Giles 606 Canicross Lincolnshire & BTC 00:25:55 5:11 min/km
5k Cani 105 12 5 Male 2 U40 Darren Hunt 700 00:26:27 5:17 min/km
5k Cani 105 13 8 Female 5 U35 Aimee Deveaux 704 00:26:34 5:18 min/km
5k Cani 105 14 9 Female 3 35-39 Sara Bowler 605 00:28:39 5:43 min/km
5k Cani 105 15 10 Female 1 55-59 Julie Kondor 610 00:29:41 5:56 min/km
5k Cani 105 16 11 Female 2 45-49 Rebecca Murphy 622 00:30:08 6:01 min/km
5k Cani 105 17 12 Female 1 40-44 April Spencer 618 00:30:50 6:10 min/km
5k Cani 105 18 13 Female 6 U35 Abigail Buckland 620 00:30:53 6:10 min/km
5k Cani 105 19 14 Female 2 55-59 Karen Bentley 718 00:30:54 6:10 min/km
5k Cani 105 20 15 Female 7 U35 Sophie Clifford 623 00:32:12 6:26 min/km
5k Cani 105 21 16 Female 8 U35 Leanne Meakin 699 00:33:27 6:41 min/km
5k Cani 105 22 17 Female 3 45-49 Debbie Fidler 611 00:33:29 6:41 min/km
5k Cani 105 23 18 Female 3 55-59 Debs Mann 625 00:33:38 6:43 min/km
5k Cani 105 24 19 Female 4 45-49 Jacqueline Boyd 616 Canicross Lincolnshire 00:34:48 6:57 min/km
5k Cani 105 25 20 Female 1 50-54 Caroline Knight 719 Canicross Lincolnshire 00:34:48 6:57 min/km
5k Cani 105 26 21 Female 1 60-64 Helen Stannard 626 00:35:00 7:00 min/km
5k Cani 105 27 22 Female 2 50-54 Amanda Mawson 43 Geordie Canicros 00:39:56 7:59 min/km
5k Cani 105 28 23 Female 3 50-54 Karen Clifford 624 Lonely Goat RC 00:39:56 7:59 min/km
5k Cani 105 29 24 Female 9 U35 Sian Turner-Gilbert 627 Lockdown Whizzers 00:44:19 8:51 min/km
5k Nordic 205 1 1 Female 1 65-69 Carol Williams 702 00:54:33 10:54 min/km
Event EventId Pos Gender Pos Gender Categ Pos Category First name Last name Race num Club Time Pace

Thoresby 2021 10k results

Event EventId Pos Gender Pos Gender Categ Pos Category First name Last name Race num Club Time Pace
10k 10 1 1 Male 1 U40 Paul Samways 62 00:40:42 4:04 min/km
10k 10 2 2 Male 2 U40 Oliver Eatough 63 00:41:11 4:07 min/km
10k 10 3 3 Male 3 U40 Richard Beastall 64 00:41:41 4:10 min/km
10k 10 4 4 Male 4 U40 Mark Fielding 255 Retford AC 00:43:52 4:23 min/km
10k 10 5 1 Female 1 55-59 Helen Burrell 257 Redhill Road Runners 00:44:58 4:29 min/km
10k 10 6 5 Male 1 55-59 Gerry Hyde 66 Grantham Running Club 00:45:01 4:30 min/km
10k 10 7 6 Male 1 40-44 Dean Scoffins 247 Belvoir Tri Club 00:45:32 4:33 min/km
10k 10 8 7 Male 5 U40 Chris Masters 246 Belvoir Tri Club 00:47:32 4:45 min/km
10k 10 9 8 Male 6 U40 David Matthewman 72 00:49:06 4:54 min/km
10k 10 10 9 Male 1 50-54 Mark Robertson 73 Lonely Goat RC 00:49:08 4:54 min/km
10k 10 11 10 Male 2 40-44 James Hooley 79 Mountain goats 00:49:38 4:57 min/km
10k 10 12 2 Female 1 U35 Jazz Stening 242 00:49:39 4:57 min/km
10k 10 13 11 Male 2 50-54 Mark Angeloni 37 Belvoir Tri Club 00:49:44 4:58 min/km
10k 10 14 12 Male 3 40-44 Robert Shepherd 240 00:49:46 4:58 min/km
10k 10 15 3 Female 2 55-59 Kathy Robinson 233 00:49:50 4:59 min/km
10k 10 16 13 Male 7 U40 Thomas Green 65 00:49:58 4:59 min/km
10k 10 17 14 Male 2 55-59 Mark Nind 80 Hurricane Striders 00:50:01 5:00 min/km
10k 10 18 15 Male 8 U40 Josh Delahay 89 Rushcliffe AC 00:50:17 5:01 min/km
10k 10 19 16 Male 3 55-59 Robert Pask 75 00:50:21 5:02 min/km
10k 10 20 4 Female 1 50-54 Lara Beardsley 83 00:50:42 5:04 min/km
10k 10 21 17 Male 9 U40 Michael Davies 235 00:50:44 5:04 min/km
10k 10 22 18 Male 10 U40 Dominic Saban 251 00:51:05 5:06 min/km
10k 10 23 5 Female 1 45-49 Carly Spear 68 Matlock AC 00:51:17 5:07 min/km
10k 10 24 19 Male 4 55-59 Martin Brady 76 Clayton-le-Moors Harriers 00:51:41 5:10 min/km
10k 10 25 6 Female 1 40-44 Louise Stirland 82 00:52:06 5:12 min/km
10k 10 26 7 Female 2 45-49 Suzanne Combes 87 00:52:06 5:12 min/km
10k 10 27 20 Male 5 55-59 Mark Hopkins 115 00:52:06 5:12 min/km
10k 10 28 21 Male 1 60-64 Neil Campbell 77 Lincoln Wellington Athletic Club 00:52:22 5:14 min/km
10k 10 29 22 Male 4 40-44 Duncan Bowler 74 00:52:34 5:15 min/km
10k 10 30 23 Male 6 55-59 Vaughan Chamberlain 269 Mansfield Harriers & AC 00:52:42 5:16 min/km
10k 10 31 24 Male 5 40-44 Kevin Twissell 96 Lonely Goat RC 00:52:54 5:17 min/km
10k 10 32 25 Male 1 45-49 Peter Davies 27 00:52:54 5:17 min/km
10k 10 33 8 Female 2 U35 Caroline Panto 100 00:53:37 5:21 min/km
10k 10 34 9 Female 3 55-59 Jann Valenzuela 230 00:53:39 5:21 min/km
10k 10 35 26 Male 6 40-44 Christopher Ross 244 00:54:01 5:24 min/km
10k 10 36 27 Male 11 U40 Harry Eatough 86 00:54:32 5:27 min/km
10k 10 37 28 Male 1 65-69 Martyn Bidgood 90 Wrekin Road Runners 00:55:12 5:31 min/km
10k 10 38 10 Female 3 45-49 Vicki Cotton 85 00:55:22 5:32 min/km
10k 10 39 11 Female 4 45-49 Victoria Moran 33 00:55:25 5:32 min/km
10k 10 40 12 Female 2 50-54 Lisa Pask 602 00:55:27 5:32 min/km
10k 10 41 29 Male 2 45-49 Mark Herbert 424 00:55:50 5:35 min/km
10k 10 42 30 Male 3 45-49 Joe Heap 259 00:55:56 5:35 min/km
10k 10 43 31 Male 2 65-69 Ken Morrell 93 Beeston AC 00:56:06 5:36 min/km
10k 10 44 32 Male 3 50-54 Andrew Horton 102 00:56:08 5:36 min/km
10k 10 45 13 Female 5 45-49 Hayley Brown 97 Crystal Peaks Runners 00:56:15 5:37 min/km
10k 10 46 33 Male 7 40-44 Carl Bramley 198 00:56:36 5:39 min/km
10k 10 47 34 Male 7 55-59 David Weston 101 00:56:40 5:40 min/km
10k 10 48 35 Male 8 40-44 Jon Wisniewski 104 00:56:47 5:40 min/km
10k 10 49 14 Female 2 40-44 Emma Giles 617 00:56:51 5:41 min/km
10k 10 50 36 Male 12 U40 Michael Bollington 220 00:57:26 5:44 min/km
10k 10 51 37 Male 4 45-49 Adrian Todd 103 00:57:31 5:45 min/km
10k 10 52 38 Male 13 U40 Andrew Briggs 107 Cardiac Athletes 00:57:37 5:45 min/km
10k 10 53 39 Male 4 50-54 Rob Delahay 91 Rushcliffe AC 00:57:53 5:47 min/km
10k 10 54 15 Female 4 55-59 Karen Hichisson 114 Newark Striders 00:58:07 5:48 min/km
10k 10 55 40 Male 8 55-59 John Gimenez 124 00:58:20 5:50 min/km
10k 10 56 16 Female 5 55-59 Laura Mckay 250 00:58:35 5:51 min/km
10k 10 57 17 Female 6 45-49 Sarah Whitehead 219 00:59:26 5:56 min/km
10k 10 58 18 Female 6 55-59 Louise Hyde 95 Belvoir Tri Club 00:59:26 5:56 min/km
10k 10 59 41 Male 14 U40 Alasdair Colston 217 00:59:29 5:56 min/km
10k 10 60 19 Female 3 40-44 Kim Singleton 218 00:59:41 5:58 min/km
10k 10 61 20 Female 3 U35 Emma O?brien 223 01:00:15 6:01 min/km
10k 10 62 21 Female 7 55-59 Kim Turner 170 01:00:23 6:02 min/km
10k 10 63 42 Male 5 50-54 Lee Maddock 143 01:01:06 6:06 min/km
10k 10 64 22 Female 4 U35 Judy Bollington 135 01:01:18 6:07 min/km
10k 10 65 23 Female 4 40-44 Katie Newton 113 Kimberley & District Striders 01:01:40 6:10 min/km
10k 10 66 43 Male 9 40-44 Barry Mayoh 138 01:01:43 6:10 min/km
10k 10 67 24 Female 7 45-49 Jo Horan 149 01:01:50 6:11 min/km
10k 10 68 25 Female 8 45-49 Sarah Rastall 112 01:01:51 6:11 min/km
10k 10 69 26 Female 1 35-39 Catherine Blackburn 134 01:01:53 6:11 min/km
10k 10 70 44 Male 2 60-64 Peter Copcutt 123 Mansfield Harriers 01:01:56 6:11 min/km
10k 10 71 45 Male 10 40-44 Mike Jones 105 01:02:08 6:12 min/km
10k 10 72 27 Female 5 40-44 Nicola Curtis 99 Running Sisters 01:02:39 6:15 min/km
10k 10 73 28 Female 9 45-49 Zoe Brown 209 01:02:46 6:16 min/km
10k 10 74 29 Female 8 55-59 Kay Towers 142 01:02:56 6:17 min/km
10k 10 75 30 Female 5 U35 Jessica Thomas 163 01:03:43 6:22 min/km
10k 10 76 31 Female 9 55-59 Shona Cannings 241 01:03:54 6:23 min/km
10k 10 77 32 Female 3 50-54 Tanya Hennessey 197 01:04:00 6:24 min/km
10k 10 78 33 Female 6 40-44 Alison Allsopp 128 01:04:05 6:24 min/km
10k 10 79 34 Female 10 45-49 Suzi Matthews 71 01:04:06 6:24 min/km
10k 10 80 35 Female 6 U35 Emma Ulyatt 214 Vegan Runners 01:04:14 6:25 min/km
10k 10 81 36 Female 1 65-69 Deb Attwood 118 Notts Women Runners 01:04:20 6:26 min/km
10k 10 82 37 Female 2 35-39 Yvette Martin 213 01:04:57 6:29 min/km
10k 10 83 38 Female 3 35-39 Cheryl Webster 140 Hurricane Striders 01:05:55 6:35 min/km
10k 10 84 39 Female 1 60-64 Sonia Price 229 Woodthorpe Huffers & Puffers 01:06:22 6:38 min/km
10k 10 85 46 Male 11 40-44 Joseph Leivers 238 01:06:37 6:39 min/km
10k 10 86 40 Female 11 45-49 Rachel Coyle 201 01:06:50 6:41 min/km
10k 10 87 47 Male 15 U40 Daniel Matthewman 130 01:07:03 6:42 min/km
10k 10 88 48 Male 3 60-64 Simon Kimmins 120 Wingerworth Wobblers 01:07:09 6:42 min/km
10k 10 89 41 Female 12 45-49 Lucy Vernon 164 01:07:40 6:46 min/km
10k 10 90 42 Female 7 U35 Kayley Reading 92 Lonely Goat RC 01:07:45 6:46 min/km
10k 10 91 43 Female 4 35-39 Sarah Cartwright 139 Lonely Goat RC 01:07:46 6:46 min/km
10k 10 92 49 Male 12 40-44 James Hitchin 145 01:07:51 6:47 min/km
10k 10 93 44 Female 7 40-44 Angelika Polkovnikova 133 01:07:59 6:47 min/km
10k 10 94 45 Female 13 45-49 Sarah Naylor 144 Lonely Goat RC 01:08:13 6:49 min/km
10k 10 95 50 Male 4 60-64 Tony Roe 141 01:08:27 6:50 min/km
10k 10 96 46 Female 10 55-59 Julia Sillitoe 169 01:08:27 6:50 min/km
10k 10 97 51 Male 6 50-54 James Bower 157 Worksop Harriers 01:08:29 6:50 min/km
10k 10 98 47 Female 8 U35 Jessica Blakemore 122 Worksop Harriers 01:08:29 6:50 min/km
10k 10 99 52 Male 5 60-64 David Kellett 119 Selby Striders 01:08:33 6:51 min/km
10k 10 100 53 Male 7 50-54 Mark Somerford 132 01:08:35 6:51 min/km
10k 10 101 48 Female 14 45-49 Sarah Harper 248 Lincoln & District 01:08:37 6:51 min/km
10k 10 102 49 Female 11 55-59 Denise Campbell 121 Lincoln Wellington Athletic Club 01:08:58 6:53 min/km
10k 10 103 54 Male 9 55-59 Terry Lepore 222 01:09:32 6:57 min/km
10k 10 104 50 Female 15 45-49 Suzie Knapton 272 01:09:43 6:58 min/km
10k 10 105 51 Female 2 60-64 Thomasina Copcutt 182 Mansfield Harriers 01:10:08 7:00 min/km
10k 10 106 55 Male 8 50-54 Adrian Flowers 155 01:10:16 7:01 min/km
10k 10 107 56 Male 16 U40 Geoffrey Warburton 271 01:11:05 7:06 min/km
10k 10 108 57 Male 9 50-54 Martin Issatt 147 Cardiac Athletes 01:11:19 7:07 min/km
10k 10 109 52 Female 5 35-39 Camila Benouali 174 01:11:41 7:10 min/km
10k 10 110 58 Male 17 U40 Geoff Williams 200 01:12:10 7:13 min/km
10k 10 111 59 Male 10 50-54 Steven Donoghue 211 01:12:24 7:14 min/km
10k 10 112 60 Male 13 40-44 Andy Mcculloch 243 01:12:36 7:15 min/km
10k 10 113 53 Female 4 50-54 Joanna Gray 254 Notfast RC 01:12:36 7:15 min/km
10k 10 114 54 Female 5 50-54 Sarah Flowers 161 Hurricane Striders 01:12:43 7:16 min/km
10k 10 115 55 Female 3 60-64 Kath Sidwell 265 01:12:52 7:17 min/km
10k 10 116 56 Female 16 45-49 Lindsay Stansall 262 01:13:00 7:18 min/km
10k 10 117 57 Female 9 U35 Danielle Walker 273 01:13:52 7:23 min/km
10k 10 118 58 Female 17 45-49 Angela Elwood 162 Hurricane Striders 01:14:02 7:24 min/km
10k 10 119 59 Female 4 60-64 Gillian Kellett 156 Selby Striders 01:14:13 7:25 min/km
10k 10 120 60 Female 6 50-54 Sharon Williams 151 01:14:36 7:27 min/km
10k 10 121 61 Female 2 65-69 Yvonne O'donovan 154 01:14:39 7:27 min/km
10k 10 122 62 Female 5 60-64 Helen Long 261 01:14:49 7:28 min/km
10k 10 123 63 Female 7 50-54 Lindsey Appleby 127 Derby Triathlon Club 01:14:53 7:29 min/km
10k 10 124 64 Female 6 60-64 Carol Senior 215 01:15:06 7:30 min/km
10k 10 125 65 Female 6 35-39 Chloe Artis 159 Melton Running Club 01:15:42 7:34 min/km
10k 10 126 66 Female 12 55-59 Helen Connelly 160 Woodthorpe Huffers & Puffers 01:16:04 7:36 min/km
10k 10 127 67 Female 8 50-54 Michelle Bishop 224 Woodthorpe Huffers & Puffers 01:16:05 7:36 min/km
10k 10 128 68 Female 7 60-64 Heather Green 245 Woodthorpe Huffers and Puffers 01:16:15 7:37 min/km
10k 10 129 69 Female 8 40-44 Caroline De Lamo White 173 01:16:18 7:37 min/km
10k 10 130 70 Female 7 35-39 Emma Pagdin 110 01:16:19 7:37 min/km
10k 10 131 71 Female 13 55-59 Julie Davies 53 01:16:48 7:40 min/km
10k 10 132 72 Female 9 50-54 Yvette Dean 158 Kimberley & District Striders 01:17:27 7:44 min/km
10k 10 133 73 Female 14 55-59 Karen Spinks 146 01:17:47 7:46 min/km
10k 10 134 74 Female 9 40-44 Jane Pardo-Figueroa 152 01:18:08 7:48 min/km
10k 10 135 75 Female 10 40-44 Elaine Blair 256 Skegness & District RC 01:18:28 7:50 min/km
10k 10 136 76 Female 8 35-39 Kimberley Godwin 166 01:18:41 7:52 min/km
10k 10 137 77 Female 9 35-39 Sarah Bell 168 01:18:41 7:52 min/km
10k 10 138 78 Female 10 35-39 Claire Wilkinson 266 01:19:21 7:56 min/km
10k 10 139 79 Female 15 55-59 Anjela Sewell 191 01:19:57 7:59 min/km
10k 10 140 80 Female 10 50-54 Ginny Willan 177 Grantham Running Club 01:20:10 8:01 min/km
10k 10 141 81 Female 10 U35 Rebecca Stark 258 01:20:46 8:04 min/km
10k 10 142 82 Female 11 U35 Lizzo Tkach 268 01:20:46 8:04 min/km
10k 10 143 83 Female 11 40-44 Fiona Lee 184 01:20:47 8:04 min/km
10k 10 144 61 Male 5 45-49 Richard Lee 183 01:20:48 8:04 min/km
10k 10 145 84 Female 16 55-59 Amanda Buchan 221 01:21:35 8:09 min/km
10k 10 146 62 Male 10 55-59 Roland Malkin 236 01:24:44 8:28 min/km
10k 10 147 63 Male 18 U40 Daniel Burns 593 Birstall RC 01:25:15 8:31 min/km
10k 10 148 85 Female 11 50-54 Mandy Blackman 369 Welland Valley 01:26:08 8:36 min/km
10k 10 149 86 Female 12 40-44 Carol Mcdade 425 01:26:08 8:36 min/km
10k 10 150 87 Female 17 55-59 Heather Hill 196 01:26:44 8:40 min/km
10k 10 151 88 Female 1 70-74 Rita Robinson 194 01:30:38 9:03 min/km
10k 10 152 89 Female 11 35-39 Clare Robinson 195 01:30:39 9:03 min/km
10k 10 153 90 Female 8 60-64 Louise Tysoe 189 Cofton Park Runners 01:31:22 9:08 min/km
10k 10 154 91 Female 3 65-69 Janice Dunford 188 Cofton Park Runners 01:31:23 9:08 min/km
10k 10 155 92 Female 18 45-49 Gill Parkes 192 Skegness and District Running Club 01:34:23 9:26 min/km
10k 10 156 64 Male 6 45-49 Darren Barratt 181 Stamford Striders 01:38:47 9:52 min/km
10k 10 157 93 Female 12 50-54 Andrea Wolstenholme 351 Step It Up Active 10k 01:55:57 11:35 min/km
10k 10 158 94 Female 18 55-59 Melanie Akerman 361 SIU 01:55:59 11:35 min/km
10k 10 159 95 Female 13 40-44 Vicky Jones 363 Step It Up Active 01:56:01 11:36 min/km
10k 10 160 96 Female 9 60-64 Melanie Snutch 187 Birstall RC 02:08:41 12:52 min/km
10k Cani 110 1 1 Female 1 35-39 Louise Mitchell 1 Team Robbo 00:33:01 3:18 min/km
10k Cani 110 2 2 Female 1 50-54 Elaine Sherwin 2 00:38:10 3:49 min/km
10k Cani 110 3 3 Female 2 35-39 Natasha White 3 Northbrook AC 00:39:55 3:59 min/km
10k Cani 110 4 4 Female 1 U35 Naomi Cook 4 00:42:24 4:14 min/km
10k Cani 110 5 5 Female 1 45-49 Joanne Biltcliffe 6 00:45:46 4:34 min/km
10k Cani 110 6 1 Male 1 U40 Tom Walker 226 00:46:15 4:37 min/km
10k Cani 110 7 2 Male 1 50-54 Andrew Short 206 00:46:20 4:38 min/km
10k Cani 110 8 3 Male 1 60-64 Fraser Stewart 8 00:46:47 4:40 min/km
10k Cani 110 9 6 Female 2 45-49 Alison Parsons 237 Ilkeston running club 00:47:32 4:45 min/km
10k Cani 110 10 7 Female 2 U35 Lisa Taylor 227 Doncaster Canicross 00:48:56 4:53 min/km
10k Cani 110 11 8 Female 3 35-39 Francia Santos 7 00:49:13 4:55 min/km
10k Cani 110 12 4 Male 2 50-54 Jason Holmes 267 00:50:27 5:02 min/km
10k Cani 110 13 9 Female 2 50-54 Michele Thompson 252 00:50:27 5:02 min/km
10k Cani 110 14 10 Female 1 40-44 Clare Parnell 14 00:50:34 5:03 min/km
10k Cani 110 15 11 Female 3 45-49 Randip Hume 13 00:50:35 5:03 min/km
10k Cani 110 16 12 Female 4 35-39 Zoe Hatton 264 00:50:43 5:04 min/km
10k Cani 110 17 13 Female 4 45-49 Helen Hogg 11 BADAC and Dog and Running Company 00:50:51 5:05 min/km
10k Cani 110 18 5 Male 2 U40 Danny Morris 638 00:51:57 5:11 min/km
10k Cani 110 19 14 Female 5 35-39 Claire Peace-Bittner 12 00:52:02 5:12 min/km
10k Cani 110 20 15 Female 2 40-44 Lydia Spriggs 21 Lockdown Whizzers 00:52:39 5:15 min/km
10k Cani 110 21 16 Female 3 U35 Aimee Deveaux 31 00:53:06 5:18 min/km
10k Cani 110 22 17 Female 5 45-49 Denise Rook 10 00:53:12 5:19 min/km
10k Cani 110 23 18 Female 3 40-44 Emily Murdoch 20 Lockdown Whizzers 00:53:15 5:19 min/km
10k Cani 110 24 19 Female 4 U35 Abi Dyson 34 Peak District Canicross 00:53:49 5:22 min/km
10k Cani 110 25 20 Female 4 40-44 Kate Smithard 44 Melbourne Joggers 00:55:06 5:30 min/km
10k Cani 110 26 21 Female 6 35-39 Sarah Bowles 38 00:55:48 5:34 min/km
10k Cani 110 27 6 Male 1 45-49 Martin Naylor 9 Lonely Goat RC 00:55:56 5:35 min/km
10k Cani 110 28 7 Male 1 40-44 Antony Garlick 26 Doncaster Canicross 00:57:13 5:43 min/km
10k Cani 110 29 22 Female 7 35-39 Amy-Jo Hooley 23 MVH Tri Club 00:57:21 5:44 min/km
10k Cani 110 30 23 Female 6 45-49 Jane Oxby 18 The Dog and Running Company 00:57:32 5:45 min/km
10k Cani 110 31 24 Female 5 U35 Bethany Thompson 40 00:58:48 5:52 min/km
10k Cani 110 32 25 Female 6 U35 Pippa Allatt-Wish 16 North Derbyshire Running Club 00:59:21 5:56 min/km
10k Cani 110 33 8 Male 2 40-44 David Murdoch 25 Lockdown Whizzers 00:59:25 5:56 min/km
10k Cani 110 34 26 Female 8 35-39 Ann-Maria Parkinson 228 KFCC 00:59:48 5:58 min/km
10k Cani 110 35 27 Female 9 35-39 Claire Giles 24 Canicross Lincolnshire & BTC 01:00:04 6:00 min/km
10k Cani 110 36 28 Female 3 50-54 Michaela Harwin 32 Ashridge Canicross 01:00:06 6:00 min/km
10k Cani 110 37 29 Female 10 35-39 Vikki Thornley 57 Canicross Lincolnshire 01:00:44 6:04 min/km
10k Cani 110 38 9 Male 3 50-54 Mark Haith 28 01:01:05 6:06 min/km
10k Cani 110 39 30 Female 11 35-39 Ruth Abbott 39 Peak District Canicross 01:01:08 6:06 min/km
10k Cani 110 40 31 Female 7 U35 Angie Thornley 35 Canicross Lincolnshire 01:01:20 6:08 min/km
10k Cani 110 41 32 Female 4 50-54 Alicia Daws 208 Canicross Midlands 01:01:33 6:09 min/km
10k Cani 110 42 33 Female 1 55-59 Melanie Quarmby 263 01:01:36 6:09 min/km
10k Cani 110 43 34 Female 8 U35 Sam Denny 30 Wingerworth Wobblers 01:01:47 6:10 min/km
10k Cani 110 44 35 Female 9 U35 Danielle Seward 41 Canicross Doncaster 01:02:21 6:14 min/km
10k Cani 110 45 36 Female 12 35-39 Nicola Sanderson 15 Ripley RC 01:02:47 6:16 min/km
10k Cani 110 46 37 Female 2 55-59 Juliet Coleman-Scott 17 Canicross Lincolnshire 01:03:10 6:19 min/km
10k Cani 110 47 38 Female 10 U35 Emily Sallabank 302 01:04:26 6:26 min/km
10k Cani 110 48 39 Female 7 45-49 Jacqueline Boyd 29 Canicross Lincolnshire 01:06:11 6:37 min/km
10k Cani 110 49 40 Female 5 50-54 Caroline Knight 234 Canicross Lincolnshire 01:06:12 6:37 min/km
10k Cani 110 50 41 Female 6 50-54 Nicola Graham 46 Peterborough Paws 01:06:44 6:40 min/km
10k Cani 110 51 42 Female 7 50-54 Joanne Stewart 207 01:07:19 6:43 min/km
10k Cani 110 52 43 Female 3 55-59 Mary Penfold 49 Ilkeston running club 01:08:52 6:53 min/km
10k Cani 110 53 44 Female 13 35-39 Melanie Trevor 52 The Dog and Running Company 01:08:55 6:53 min/km
10k Cani 110 54 45 Female 4 55-59 Tina Brindley 42 01:09:25 6:56 min/km
10k Cani 110 55 46 Female 11 U35 Nina Coffey 51 01:10:11 7:01 min/km
10k Cani 110 56 10 Male 2 45-49 Clare Coffey 50 01:11:12 7:07 min/km
10k Cani 110 57 47 Female 8 45-49 Emmylou Smith 270 01:13:07 7:18 min/km
10k Cani 110 58 48 Female 14 35-39 Jennifer Dawes 60 Tees Valley Canicross 01:22:03 8:12 min/km
10k Cani 110 59 49 Female 12 U35 Hannah Casbon 48 Eye Community Runners 01:22:09 8:12 min/km
10k Cani 110 60 50 Female 8 50-54 Helen Casbon 47 Eye Community Runners 01:22:12 8:13 min/km
10k Cani 110 61 51 Female 9 50-54 Kerry Jones 54 Keyworth Runners 01:22:24 8:14 min/km
10k Cani 110 62 52 Female 5 55-59 Judi Watson 260 01:22:59 8:17 min/km
10k Cani 110 63 53 Female 5 40-44 Anna Roberts 56 Canicross Doncaster 01:31:19 9:07 min/km
10k Cani 110 64 54 Female 9 45-49 Clare Walker 45 Doncaster Canicross 01:31:23 9:08 min/km
10k Cani 110 65 55 Female 10 50-54 Anne Cooper 61 02:06:07 12:36 min/km
10k Nordic 210 1 1 Male 1 U40 Oliver Williams 232 01:22:37 8:15 min/km
10k Nordic 210 2 2 Male 1 70-74 Ian Lawrence 202 01:27:12 8:43 min/km
10k Nordic 210 3 3 Male 1 65-69 Barry Williams 231 Newark Nordics 01:30:15 9:01 min/km
10k Nordic 210 4 1 Female 1 55-59 Fiona Wrisberg 204 Boston Community Runners 01:40:37 10:03 min/km
10k Nordic 210 5 2 Female 2 55-59 Trudie Jones 203 01:40:39 10:03 min/km
10k Nordic 210 6 3 Female 1 45-49 Jenny Todd 205 01:47:56 10:47 min/km
Event EventId Pos Gender Pos Gender Categ Pos Category First name Last name Race num Club Time Pace

Thoresby 2021 10 mile results

Event EventId Pos Gender Pos Gender Categ Pos Category First name Last name Race num Club Time Pace
10 mile 16 1 1 Male 1 40-44 Marlon Dunkley 304 Rushcliffe AC 01:00:33 6:03 min/m
10 mile 16 2 2 Male 1 50-54 Anthony Cork 417 Notfast RC 01:10:26 7:02 min/m
10 mile 16 3 3 Male 2 50-54 David Haynes 311 Notfast RC 01:10:37 7:03 min/m
10 mile 16 4 4 Male 1 45-49 Adam Watford 420 01:10:49 7:04 min/m
10 mile 16 5 5 Male 2 40-44 Paul Mason 305 Wigan & District H & AC 01:10:57 7:05 min/m
10 mile 16 6 6 Male 1 55-59 Martyn Clarke 421 01:14:08 7:24 min/m
10 mile 16 7 1 Female 1 U35 Frances Clark 320 01:14:15 7:25 min/m
10 mile 16 8 7 Male 1 U40 Ryan Stocks 306 Kimberley & District Striders 01:14:34 7:27 min/m
10 mile 16 9 8 Male 2 45-49 Rizni Marzook 308 01:15:50 7:35 min/m
10 mile 16 10 9 Male 3 40-44 Jonathan Berrick 341 01:17:44 7:46 min/m
10 mile 16 11 10 Male 3 50-54 Dave Kenyon 307 SADRC 01:22:42 8:16 min/m
10 mile 16 12 11 Male 4 40-44 Chris Squire 319 01:22:57 8:17 min/m
10 mile 16 13 12 Male 2 55-59 Tim Osborne 330 Nettleham Trotters 01:26:17 8:37 min/m
10 mile 16 14 2 Female 1 40-44 Miriam Daniels 328 Berkshire Trail Runners 01:26:31 8:39 min/m
10 mile 16 15 13 Male 3 45-49 Rob Pearce 815 Sutton in Ashfield Harriers & AC 01:28:52 8:53 min/m
10 mile 16 16 14 Male 4 45-49 Ian Straughan 331 Calimero Running Club 01:29:23 8:56 min/m
10 mile 16 17 3 Female 2 40-44 Gemma Grisewood 338 01:29:24 8:56 min/m
10 mile 16 18 4 Female 1 35-39 Ann Bevis 316 01:29:25 8:56 min/m
10 mile 16 19 5 Female 3 40-44 Damaris Daniels 336 01:29:37 8:57 min/m
10 mile 16 20 15 Male 1 65-69 Alan Fountain 322 Skegness and District Running Club 01:29:49 8:58 min/m
10 mile 16 21 16 Male 5 45-49 Jamie Whipp 346 01:29:51 8:59 min/m
10 mile 16 22 6 Female 1 45-49 Samantha Slatter 345 01:29:51 8:59 min/m
10 mile 16 23 17 Male 5 40-44 Alan Bayliss 315 01:29:55 8:59 min/m
10 mile 16 24 7 Female 2 45-49 Barbara Fulton 814 01:30:00 9:00 min/m
10 mile 16 25 8 Female 4 40-44 Caroline Midgley 335 01:30:30 9:03 min/m
10 mile 16 26 18 Male 6 40-44 Frenchy Grisewood 337 01:30:55 9:05 min/m
10 mile 16 27 9 Female 5 40-44 Samantha Parks 334 01:32:39 9:15 min/m
10 mile 16 28 10 Female 3 45-49 Amanda Gallagher 332 01:32:40 9:16 min/m
10 mile 16 29 11 Female 1 60-64 Rosemary Arris-Pratt 342 Sutton in Ashfield Harriers & AC 01:33:21 9:20 min/m
10 mile 16 30 12 Female 1 50-54 Joanna Jones 352 01:33:28 9:20 min/m
10 mile 16 31 13 Female 6 40-44 Paula Spicer 343 01:34:42 9:28 min/m
10 mile 16 32 14 Female 2 35-39 Vikki Storr 413 01:36:01 9:36 min/m
10 mile 16 33 15 Female 1 55-59 Sheila Emery 347 Notts Women Runners 01:38:51 9:53 min/m
10 mile 16 34 16 Female 2 50-54 Carol Sayles 344 01:39:07 9:54 min/m
10 mile 16 35 17 Female 4 45-49 Deborah Noakes 354 01:40:42 10:04 min/m
10 mile 16 36 18 Female 2 55-59 Caroline Burke 317 Smiley Paces 01:41:36 10:09 min/m
10 mile 16 37 19 Male 4 50-54 Alistair Tipping 364 Miles & Smiles 01:43:06 10:18 min/m
10 mile 16 38 19 Female 3 55-59 Jeanine Hall 390 01:43:54 10:23 min/m
10 mile 16 39 20 Female 5 45-49 Sarah Hall 377 01:44:15 10:25 min/m
10 mile 16 40 21 Female 3 50-54 Ann-Marie Cheshire 397 01:44:31 10:27 min/m
10 mile 16 41 22 Female 4 55-59 Janette Cording 419 Notfast RC 01:44:32 10:27 min/m
10 mile 16 42 23 Female 4 50-54 Julie Cassidy 376 01:44:47 10:28 min/m
10 mile 16 43 24 Female 6 45-49 Ruth Swain 348 Holme Pierrepont RC 01:45:57 10:35 min/m
10 mile 16 44 20 Male 6 45-49 Simon Kiwacz 326 01:46:26 10:38 min/m
10 mile 16 45 25 Female 7 45-49 Claire Byrne 355 01:46:44 10:40 min/m
10 mile 16 46 26 Female 5 50-54 Catherine Cooper 353 01:46:46 10:40 min/m
10 mile 16 47 27 Female 6 50-54 Symone Day 422 01:48:48 10:52 min/m
10 mile 16 48 21 Male 3 55-59 John Wiseman 393 Hucknall Trail Runners 01:48:51 10:53 min/m
10 mile 16 49 28 Female 5 55-59 Joanne Boddy 403 Notfast 01:49:44 10:58 min/m
10 mile 16 50 22 Male 5 50-54 Mark Bunce 385 Wolds Veterans Running Club 01:49:54 10:59 min/m
10 mile 16 51 29 Female 8 45-49 Mandy Bunce 380 Wolds Veterans Running Club 01:49:54 10:59 min/m
10 mile 16 52 30 Female 3 35-39 Laura Fisher 379 01:50:03 11:00 min/m
10 mile 16 53 23 Male 6 50-54 Chris Wall 357 Worksop Harriers 01:50:13 11:01 min/m
10 mile 16 54 31 Female 2 60-64 Julie Walton 371 Notts Women Runners 01:52:35 11:15 min/m
10 mile 16 55 32 Female 7 50-54 Karen Illsley 383 Newark Striders 01:53:34 11:21 min/m
10 mile 16 56 33 Female 8 50-54 Jo Caranci 375 Finedon Gladstones 01:54:06 11:24 min/m
10 mile 16 57 34 Female 6 55-59 Kathryn Scott 382 Newark Striders 01:54:08 11:24 min/m
10 mile 16 58 35 Female 9 45-49 Debbie Bavin 386 Newark Striders 01:54:10 11:25 min/m
10 mile 16 59 36 Female 9 50-54 Sally Ward 415 Team Balancise 01:55:48 11:34 min/m
10 mile 16 60 37 Female 10 50-54 Tina Brayford 414 Team Balancise 01:55:49 11:34 min/m
10 mile 16 61 24 Male 1 60-64 Ian Sturdgess 373 Bedford Harriers 01:55:52 11:35 min/m
10 mile 16 62 25 Male 4 55-59 Kevin Quigley 391 01:56:40 11:40 min/m
10 mile 16 63 38 Female 7 55-59 Catherine Burbage 423 01:57:56 11:47 min/m
10 mile 16 64 39 Female 11 50-54 Vanessa Winters 384 Stamford Striders 01:58:01 11:48 min/m
10 mile 16 65 40 Female 8 55-59 Kelly Chapman 349 Notts Women Runners 01:58:49 11:52 min/m
10 mile 16 66 41 Female 9 55-59 Gisela Cooper 368 Smiley Paces 01:59:39 11:57 min/m
10 mile 16 67 42 Female 12 50-54 Karen Holt 409 Wreake Runners 01:59:40 11:58 min/m
10 mile 16 68 26 Male 7 45-49 Sam Leivers 378 01:59:53 11:59 min/m
10 mile 16 69 43 Female 13 50-54 Roenel Kenyon 372 SADRC 02:03:22 12:20 min/m
10 mile 16 70 44 Female 10 45-49 Michelle Eudall 381 02:03:44 12:22 min/m
10 mile 16 71 45 Female 3 60-64 Karen Parkin 398 02:10:41 13:04 min/m
10 mile 16 72 46 Female 14 50-54 Tracey Thompson 395 Notfast RC 02:11:17 13:07 min/m
10 mile 16 73 47 Female 4 35-39 Lilian Daniels 366 Goodgym 02:11:37 13:09 min/m
10 mile 16 74 48 Female 4 60-64 Ann White 412 Notfast 02:12:09 13:12 min/m
10 mile 16 75 49 Female 5 35-39 Carly Straughan 400 02:16:35 13:39 min/m
10 mile 16 76 50 Female 7 40-44 Donna Jeays 404 Beeston AC 02:16:51 13:41 min/m
10 mile 16 77 51 Female 5 60-64 Gillian Goode 321 Notfast RC 02:19:36 13:57 min/m
10 mile 16 78 52 Female 6 35-39 Emma King 809 Massey Ferguson Running Club 02:19:58 13:59 min/m
10 mile 16 79 53 Female 8 40-44 Michelle Powney 389 Masseys 02:19:59 13:59 min/m
10 mile 16 80 54 Female 11 45-49 Cheryl Snowden 388 Lonely Goat RC 02:22:56 14:17 min/m
10 mile 16 81 55 Female 9 40-44 Clare Longstaff 416 Lonely Goat RC 02:22:57 14:17 min/m
10 mile 16 82 56 Female 7 35-39 Rachel Barton 411 Notts Women Runners 02:22:57 14:17 min/m
10 mile 16 83 57 Female 8 35-39 Rachel Lloyd 399 Notts Women Runners 02:26:43 14:40 min/m
10 mile 16 84 58 Female 12 45-49 Emma Carter 401 Notts Women Runners 02:26:44 14:40 min/m
10 mile 16 85 59 Female 15 50-54 Leanne Lawson 410 Notfast 03:15:10 19:31 min/m
10 mile Cani 116 1 1 Female 1 40-44 Katy Smith 19 Beds/Herts 01:20:04 8:00 min/m
10 mile Cani 116 2 2 Female 1 U35 Hannah Jones 309 01:23:30 8:21 min/m
10 mile Cani 116 3 3 Female 2 40-44 Kat Wisniewski 301 Bassetlaw Triathlon Club 01:25:55 8:35 min/m
10 mile Nordic 216 1 1 Male 1 50-54 Sunil Mukerjea 405 East Yorkshire Nordic Walking 02:38:50 12:07 min/m
10 mile Nordic 216 2 1 Female 1 60-64 Jenny Mackenzie 407 02:52:36 13:10 min/m
10 mile Nordic 216 3 2 Female 1 50-54 Louise Mukerjea 406 East Yorkshire Nordic Walking 02:52:36 13:10 min/m
Event EventId Pos Gender Pos Gender Categ Pos Category First name Last name Race num Club Time Pace

Thoresby 2021 Half Marathon results

Event EventId Pos Gender Pos Gender Categ Pos Category First name Last name Race num Club Time Pace
Half mara 21 1 1 Male 1 U40 Luke Pearson 517 01:26:45 6:37 min/m
Half mara 21 2 2 Male 1 50-54 Craig Lynam 506 01:29:15 6:48 min/m
Half mara 21 3 3 Male 2 U40 Steven Rice 520 Southwell RC 01:29:21 6:49 min/m
Half mara 21 4 4 Male 3 U40 Anthony Gorman 522 Southwell Running Club 01:29:21 6:49 min/m
Half mara 21 5 5 Male 1 40-44 Darren Kirman 519 01:30:34 6:54 min/m
Half mara 21 6 6 Male 2 40-44 Christopher Hicks 518 Beeston AC 01:33:16 7:07 min/m
Half mara 21 7 7 Male 3 40-44 Ian Mcbride 526 01:34:18 7:12 min/m
Half mara 21 8 8 Male 4 U40 Sam Prior 808 Mansfield Harriers 01:38:27 7:31 min/m
Half mara 21 9 1 Female 1 50-54 Paula Downing 802 Mablethorpe Running Club 01:38:51 7:32 min/m
Half mara 21 10 9 Male 1 55-59 Chris Pattison 523 Derbyshire Dynamos 01:38:58 7:33 min/m
Half mara 21 11 10 Male 5 U40 Ben Graney 505 01:40:25 7:39 min/m
Half mara 21 12 11 Male 1 45-49 Rob Edwards 537 Derby Triathlon Club 01:40:30 7:40 min/m
Half mara 21 13 12 Male 2 45-49 Peter Corr 531 Wrekin Road Runners 01:40:43 7:41 min/m
Half mara 21 14 13 Male 3 45-49 Abdul Siddiqi 595 01:41:09 7:43 min/m
Half mara 21 15 14 Male 4 40-44 Damian Byrne 521 01:42:46 7:50 min/m
Half mara 21 16 2 Female 1 40-44 Emma Stevenson 528 01:42:47 7:50 min/m
Half mara 21 17 15 Male 5 40-44 Paul Timms 807 Mountain goats 01:47:57 8:14 min/m
Half mara 21 18 3 Female 1 35-39 Alice Forward 529 01:49:53 8:23 min/m
Half mara 21 19 4 Female 2 50-54 Vic Jackson 553 01:51:35 8:31 min/m
Half mara 21 20 16 Male 6 U40 Thomas Hamilton Hill 525 01:51:37 8:31 min/m
Half mara 21 21 17 Male 4 45-49 Graeme Stopp 549 Almost Athletes 01:51:50 8:32 min/m
Half mara 21 22 18 Male 7 U40 Andy Henman 600 01:54:59 8:46 min/m
Half mara 21 23 5 Female 1 55-59 Rachel Church 546 01:55:08 8:47 min/m
Half mara 21 24 19 Male 8 U40 Mark Revill 552 01:55:37 8:49 min/m
Half mara 21 25 20 Male 9 U40 Darren Goodale 538 01:55:58 8:51 min/m
Half mara 21 26 21 Male 6 40-44 Andrew Sagar 582 Newark Striders 01:56:11 8:52 min/m
Half mara 21 27 6 Female 1 U35 Laura Pearson 534 01:56:12 8:52 min/m
Half mara 21 28 22 Male 10 U40 Edward Spoerry 535 01:56:53 8:55 min/m
Half mara 21 29 7 Female 2 U35 Bryony Plumb 530 01:56:55 8:55 min/m
Half mara 21 30 23 Male 1 65-69 Peter Rolinson 561 01:57:00 8:55 min/m
Half mara 21 31 24 Male 1 70-74 Mike Davey 597 Beeston AC 01:57:45 8:59 min/m
Half mara 21 32 25 Male 2 55-59 Andrew Cunningham 801 01:58:07 9:01 min/m
Half mara 21 33 8 Female 3 U35 Ella Redbond 588 01:58:15 9:01 min/m
Half mara 21 34 9 Female 4 U35 Hannah Tomkins 590 01:59:49 9:08 min/m
Half mara 21 35 10 Female 3 50-54 Bettina Houghton 550 02:00:03 9:09 min/m
Half mara 21 36 26 Male 3 55-59 Ashley Holt 591 Wreake Runners 02:02:35 9:21 min/m
Half mara 21 37 27 Male 11 U40 Craig March 551 02:02:56 9:23 min/m
Half mara 21 38 11 Female 1 45-49 Sharon Fidler 548 02:04:01 9:28 min/m
Half mara 21 39 12 Female 2 40-44 Caroline Birkinshaw 508 Doncaster Canicross 02:05:16 9:33 min/m
Half mara 21 40 28 Male 12 U40 Benjamin Noakes 547 02:06:13 9:38 min/m
Half mara 21 41 13 Female 3 40-44 Leila Anderson 568 02:07:07 9:42 min/m
Half mara 21 42 29 Male 7 40-44 Peter Reeson 564 Bestwood Backwards 02:08:09 9:47 min/m
Half mara 21 43 30 Male 13 U40 Paul Iskander 572 Fairwater Runners 02:08:49 9:50 min/m
Half mara 21 44 31 Male 2 50-54 Mark Pearson 540 02:10:17 9:56 min/m
Half mara 21 45 14 Female 5 U35 Charlotte Pearson 543 02:10:17 9:56 min/m
Half mara 21 46 15 Female 4 50-54 Sarah Waldeck 562 02:13:44 10:12 min/m
Half mara 21 47 32 Male 4 55-59 Andrew Scott 539 Newark Striders 02:14:32 10:16 min/m
Half mara 21 48 16 Female 5 50-54 Mandy Woodthorpe 587 02:15:50 10:22 min/m
Half mara 21 49 17 Female 6 U35 Jo Henstock 558 Notts Women Runners 02:16:04 10:23 min/m
Half mara 21 50 18 Female 4 40-44 Lisa Daubney-Madigan 574 02:16:18 10:24 min/m
Half mara 21 51 33 Male 14 U40 Edd Riley-Gibson 555 02:17:16 10:28 min/m
Half mara 21 52 19 Female 7 U35 Becky Mayo 565 02:22:20 10:52 min/m
Half mara 21 53 34 Male 3 50-54 Richard Simpson 559 02:23:30 10:57 min/m
Half mara 21 54 35 Male 4 50-54 Simon Edmundson 560 02:23:31 10:57 min/m
Half mara 21 55 20 Female 5 40-44 Eve Townsend 569 02:27:20 11:14 min/m
Half mara 21 56 21 Female 2 55-59 Karen Boulton 570 Hurricane Striders 02:27:44 11:16 min/m
Half mara 21 57 22 Female 6 50-54 Erica Oram 573 02:28:00 11:18 min/m
Half mara 21 58 36 Male 15 U40 Sam Reavley 541 02:30:25 11:29 min/m
Half mara 21 59 23 Female 7 50-54 Julie Goodwin 804 Skegness and District Running Club 02:36:58 11:59 min/m
Half mara 21 60 37 Male 16 U40 Tom Harhat 576 02:37:12 12:00 min/m
Half mara 21 61 24 Female 1 60-64 Catherine Rolinson 402 02:37:34 12:01 min/m
Half mara 21 62 25 Female 6 40-44 Kelly Green 594 Notts Women Runners 02:39:10 12:09 min/m
Half mara 21 63 38 Male 17 U40 Aaron Hughes 578 02:43:55 12:30 min/m
Half mara 21 64 39 Male 1 60-64 Joyce Stanton 598 Pink Ladies 02:44:20 12:32 min/m
Half mara 21 65 26 Female 3 55-59 Lesley Butlin 579 Newark Striders 02:44:37 12:34 min/m
Half mara 21 66 27 Female 8 50-54 Heather Green 580 Newark Striders 02:44:38 12:34 min/m
Half mara 21 67 28 Female 8 U35 Laura Davies 542 02:45:10 12:36 min/m
Half mara 21 68 29 Female 2 45-49 Emma Cochrane 583 02:45:14 12:36 min/m
Half mara 21 69 30 Female 4 55-59 Francine Pickering 585 Nordic Walking 02:53:08 13:13 min/m
Half mara 21 70 40 Male 5 45-49 Simon Cox 556 Birstall RC 02:53:29 13:14 min/m
Half mara 21 71 31 Female 3 45-49 Emma Burgin 557 Birstall RC 02:53:32 13:14 min/m
Half mara 21 72 32 Female 2 60-64 Sheila Clark 584 02:57:43 13:34 min/m
Half mara 21 73 41 Male 2 60-64 Forrest Wheeler 571 Almost Athletes 02:59:05 13:40 min/m
Half mara Cani 121 1 1 Male 1 U40 Robert Lindsay 502 Newark Ac 01:22:41 6:18 min/km
Half mara Cani 121 2 2 Male 1 45-49 Nichollas Maidment 805 01:44:15 7:57 min/km
Half mara Cani 121 3 3 Male 1 50-54 Russell Cartwright 504 01:50:00 8:23 min/km
Half mara Cani 121 4 4 Male 2 50-54 Neil Towns 596 Peterborough Paws 01:56:08 8:52 min/km
Half mara Cani 121 5 1 Female 1 40-44 Louise Mangnall 512 02:01:31 9:16 min/km
Half mara Cani 121 6 5 Male 1 60-64 Ian Looker 510 02:04:49 9:31 min/km
Half mara Cani 121 7 2 Female 2 40-44 Helen Bliss 514 02:14:21 10:15 min/km
Half mara Cani 121 8 3 Female 1 U35 Maddie Hartley 513 Leeds Canicross 02:14:58 10:18 min/km
Half mara Cani 121 9 6 Male 3 50-54 Adrian Stewart 501 Harborough AC 02:22:28 10:52 min/km
Half mara Cani 121 10 4 Female 1 50-54 Suzanne Orr 511 Peterborough Paws 02:33:25 11:42 min/km
Half mara Cani 121 11 5 Female 2 U35 Lauren Burns 516 02:42:06 12:22 min/km
Half mara Cani 121 12 7 Male 2 60-64 Iain Burns 577 02:44:09 12:32 min/km
Half mara Cani 121 13 6 Female 1 35-39 Sarah Moran 509 02:54:18 13:18 min/km
Event EventId Pos Gender Pos Gender Categ Pos Category First name Last name Race num Club Time Pace

 

 

 

 

facebook
twitter